Rudá vdova Margot kritizuje polní tažení proti NDR
02.11.2009 17:35
Proti Německé demokratické republice (NDR) se vede polní tažení, stěžuje si Margot Honeckerová, vdova po někdejším prvním muži východoněmeckého režimu, ze svého exilu v Chile. A polovině východních Němců se za kapitalismu žije hůře než za socialismu, dodává.
Jen několik dní před dvacátým výročím pádu berlínské zdi se manželka Ericha Honeckera ozvala svým krajanům na videu, které lze zhlédnout na YouTube. Nahrávka ji ukazuje na jihu Ameriky při oslavách 60. výročí vzniku NDR 7. října 2009.
I dvě desetiletí po pádu komunismu nepřestává dvaaosmdesátiletá dáma chválit východoněmecký režim, na jehož budování se kdysi velmi aktivně podílela. I se svým manželem se ostatně seznámili jako vysocí funkcionáři Svobodné německé mládeže (FDJ) - obdoby československého SSM. Margot tehdy mimo jiné šéfovala pionýrské organizaci Ernesta Thälmanna a roku 1950 stala se nejmladší poslankyní provizorního parlamentu NDR. S Honeckerem se vzali roku 1953.
Paní Honeckerová vzpomíná na krásné časy v NDR a stěžuje si na snahy její bývalou vlast na východě Německa diskreditovat. Ostatně, tisk ve Spolkové republice je v rukou těch, kdo mají moc, dodává na vysvětlenou. Sociální demokraté (SPD) podle ní dostali letos na podzim ve volbách to, co si zasloužili. Jako účet za svou antisociální politiku.
Vše už prý ostatně předvídal její muž. Myšleny jsou zvyšování počtu nezaměstnaných a stále další sociální škrty v kapitalistickém Německu. Ale lidé si to podle Honeckerové nenechají líbit.
Margot a Erich Honeckerovi opustili z obav před trestním stíháním roku 1991 Německo a uchýlili se nejprve do Moskvy. Po rozpadu Sovětského svazu ale rok poté odjeli do Chile.
Žili v ústranní a jen málokdy se ukazovali na veřejnosti. Roku 1994 zemřel její choť na rakovinu jater, bylo mu 81 let. Soud o svůj majetek v Německu manželé prohráli, ale bývalá první dáma NDR pobírá vdovský a starobní důchod.
Jsou ovšem země, kde si budovatelů komunismu opravdu váží, ne jako v Německu. Loni zastihli v hlavním městě Nikaraguy fotografové Honeckerovou, kterak přebírá řád „Ruben Dario" od tamního prezidenta Daniela Ortegy.
Bývalý revolucionář nezapomněl, že Honeckerův režim podporoval nikaragujské sandinisty. Bývalá ministryně školství, byla jí plné čtvrtstoletí, dostala ocenění u příležitosti výročí vyhnání rodiny Somozů z Nikaraguy.
Dceru ševce a tovární dělnice, pozdější vysokou komunistickou funkcionářku, označují média v Německu s oblibou jako "nejnenáviděnější ženu v NDR".
Foto: ČTK/AP, Bundesarchiv a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.