Rusko plánuje schválení třetí vakcíny vyvinuté na domácí půdě

Zahraničí
18. 2. 2021 15:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Rusko plánuje v sobotu schválit již třetí vakcínu proti covidu-19, preparát CoviVac vyvinutý Čumakovovým střediskem Ruské akademie věd. Ve čtvrtek o tom s odkazem na vládní web s informacemi o koronaviru napsala agentura TASS.

Při první fázi testování látky CoviVac si ji nechalo aplikovat 200 dobrovolníků. Tento výzkum neodhalil žádné nežádoucí účinky. V prosinci pak započala druhá fáze testů, opět s účastí 200 lidí. Do dalších klinických testů výrobce plánuje zahrnout 3000 osob, upřesnila agentura TASS. Potřebnou dokumentaci ke schválení ruské ministerstvo zdravotnictví obdrželo od Čumakovova střediska 20. ledna.

Již v srpnu ruské úřady schválily vakcínu Sputnik V z moskevského ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, a to ještě před zakončením klinických testů s účastí dostatečně reprezentativního počtu dobrovolníků. O dva měsíce později následovala vakcína EpiVakKorona z výzkumného střediska Vektor.

Vědci v minulosti kritizovali malou transparentnost vývoje a testování Sputniku V. Únorové zveřejnění studie v odborném časopise Lancet, podle níž vakcína v poslední fázi klinických testů dosáhla účinnosti 91,6 procenta, ale podle agentury Reuters vedlo alespoň k částečnému rozptýlení pochybností.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/AhmadArdity

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ