Miliardy dolarů se dostaly z Ruska přes britské firmy bez jasného vlastníka do největších bankovních domů v zemi. Operace "Globální pračka" byla podle všeho napojená na oligarchy, tajné služby a nepřímo i na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Zveřejněné dokumenty obsahují záznamy o přibližně 70 tisících transakcí. Přišel s tím server Guardian.
Miliardy dolarů byly přesunuty z Ruska v rámci operace "Globální pračka" prostřednictvím anonymně vlastněných britských společností. Dokumenty ukazují, že mezi lety 2010 a 2014 bylo vyvedeno minimálně 20 miliard dolarů pocházejících z pochybných zdrojů. Celková suma může být podle vyšetřovatelů až čtyřnásobná.
V rámci rozsáhlé operace praní špinavých peněz vedené ruskými kriminálníky s vazbami na ruskou vládu a KGB přijaly největší britské banky podle některých odhadů až 740 milionů dolarů.
HSBC, Royal Bank of Scotland, Lloyds, Barclays and Coutts jsou mezi 17 bankami se sídlem či pobočkou v Británii, které čelí otázkám, co věděly o mezinárodním schématu finančních transakcí a proč se od podezřelých transakcí peněz nedistancovaly.
Jeden z vysoce postavených bankovních úředníků figurujících v kauze řekl, že peníze z Ruska "byly zjevně buď ukradené nebo kriminálního původu".
Vyšetřovatelé se stále snaží identifikovat některé mocné a politicky vlivné Rusy stojící za celou operací. Operace se totiž podle odhadů účastnilo až 500 lidí. Mezi nimi jsou oligarchové, moskevští bankéři a pracovníci napojení na FSB, nástupce tajných služeb KGB. Bratranec ruského prezidenta Igor Putin seděl ve správní radě jedné z moskevských bank, která měla pod kontrolou účty zapojené do nelegální operace.
Společnosti registrované v Británii hrály důležitou roli, jejich skuteční majitelé jsou ale většinou nedohledatelní.
Zveřejněný dokument obsahuje záznamy o přibližně 70 tisících transakcích, včetně 1920, které šly přes britské banky, a 373, které se týkají bankovních domů ve Spojených státech.