Podle chorvatského tisku nalezly Rusko, USA a EU dohodu ohledně rezoluce týkající se sporné srbské provincie Kosova. Tato oblast byla také podle Bílého domu hlavním tématem telefonického rozhovoru ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentem Georgem Bushem.
Oba státníci se prý shodli, že budou otázku dalšího osudu Kosova nadále konzultovat. "Hovor inicioval prezident Putin," uvedl Gordon Johndroe, který je mluvčím národní bezpečností rady Bílého domu.
Bush se s Putinem uvidí příští týden na summitu skupiny G8 v Německu. Vztahy obou států jsou nyní napjaté - jedním z důvodů jsou plány USA umístit v Česku a Polsku protiraketovou základnu.
Chorvatský deník Jutarnji List odkazující se na nejmenované ruské zdroje napsal, že Rusko, USA a EU dosáhly kompromisu ve věci budoucnosti Kosova. Moskva podle listu nebude vetovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by poskytla Kosovu nezávislost, pokud budou splněny určité podmínky.
"Pokud Moskva ukáže připravenost přijmout plán pro Kosovo tak, jak ho navrhl zmocněnec OSN Martti Ahtisaari, pak Brusel a Washington výměnou za to přijmou dvouleté moratorium na členství Kosova v OSN," uvedl list. Další podmínkou by byla ruská vojenská přítomnost v kosovských enklávách obývaných srbskou menšinou, dodal deník.
Třetí podmínkou podle listu je, že Severoatlantická aliance nepozve v roce 2008 k jednání o plnoprávném členství v NATO Gruzii a Ukrajinu. Očekává se přitom, že příští rok NATO pozvání k tomu vyšle Chorvatsku, Albánii a Makedonii.
Proti nezávislosti Kosova, kterou podporují USA i EU, je Srbsko, jehož spojencem tradičně bylo právě Rusko, které hrozilo, že by projednávanou rezoluci mohlo zablokovat.
Provincii spravuje OSN od bombardování Jugoslávie v roce 1999, které ukončilo tažení srbské armády proti kosovskoalbánským povstalcům. Ve válce zahynuly tisíce lidí, nejvíce umírali kosovští Albánci. Po bombardování uprchly nebo byly vyhnány z provincie desetitisíce kosovských Srbů. Pro Srbsko představuje Kosovo, které z 90 procent obývají etničtí Albánci usilující o nezávislost, kolébku jeho kultury i státnosti.
Foto: ČTK