Francouzský vládní pravicový Svaz pro lidové hnutí (UMP) získal v Národním shromáždění absolutní většinu, nikoli však dvoutřetinovou ústavní většinu, jak si přál.
Z celkových 577 poslaneckých křesel jich bude mít 314 místo dosavadních 350. Socialistická strana, která je hlavní opoziční silnou, naopak své zastoupení posílila ze 141 na 185 křesel.
Tyto neoficiální výsledky dnes oznámilo francouzské ministerstvo vnitra po sečtení všech hlasů odevzdaných v nedělním druhém kole parlamentních voleb.
Spojenci UMP Nový střed (NC) získali 22 mandátů, komunisti 15. Centristické Demokratické hnutí (MoDem), které vystupuje nezávisle, dobylo tři křesla, Zelení čtyři. Zbytek připadá na menší strany.
Výsledek voleb dává prezidentovi Nicolasi Sarkozymu víc než dostatečnou parlamentní většinu nutnou k prosazení jeho reformních plánů. Je to také poprvé od roku 1978, co parlamentní volby vyhrála dosavadní vládní většina.
Úspěch pravice je však podstatně menší, než se čekalo. Prvotní odhady dávaly UMP a jeho spojencům naději až na 501 křesel a i nejstřízlivější hovořily o 383.
Pro prezidenta Sarkozyho a premiéra Françoise Fillona je špatnou zprávou i varováním také porážka jednoho ze sloupů pravice Alaina Juppého v jeho volebním obvodu v Bordeaux. Juppé už oznámil, že kvůli tomu odstoupí z vlády, ve které je statutárně mužem číslo dvě. Najít za něho rovnocennou náhradu může být obtížné.
Fillon bude se Sarkozym jednat dnes dopoledne. Je možné, že už při této příležitosti podá formální demisi, jak je to po volbách zvykem. Bude však okamžitě znovu pověřen funkcí premiéra, do které ho Sarkozy jmenoval hned po svém květnovém nástupu do funkce.
V nedělním druhém kole voleb byla zaznamenána rekordní neúčast od roku 1958, odkdy se počítá francouzská 5. republika - 39,98 procenta.
Na fotografii: Předseda vlády Francois Fillon pronáší řeč po ohlášení předběžných výsledků francouzských parlamentních voleb.
Foto: ČTK/AP