Sarkozy představil svůj plán na <span>záchranu předměstí</span>

Zahraničí
8. 2. 2008 14:50
Nicolas Sarkozy během setkání se zástupci pařížských předměstí.
Nicolas Sarkozy během setkání se zástupci pařížských předměstí.

Nicolas Sarkozy během setkání se zástupci pařížských předměstí.Dva roky po velkých nepokojích na francouzských předměstích a několik měsíců po jejich novém krátkém vzplanutí zveřejnil dnes francouzský prezident Nicolas Sarkozy svůj plán na zlepšení situace v těchto problémových oblastech.

Je zaměřen hlavně na mladé lidi a jeho klíčovými prvky jsou zaměstnanost, boj proti nezdaru ve škole a zlepšení infrastruktury na předměstích. Prezident také slíbil "nelítostnou válku" s bezzákonnou menšinou, která otravuje život některých předměstí. Náklady na celý tento program nebyly vyčísleny.

"Je nutno skoncovat s ghettem v myslích," řekl Sarkozy v projevu, který přednesl v Elysejském paláci za přítomnosti asi tisíce pozvaných - jak členů vlády, tak představitelů podniků, místních organizací i samotných obyvatel problematických předměstí.

"Konec ghett"

Za první povinnost státu vůči těmto zanedbaným oblastem označil zajištění bezpečnosti jejich obyvatel. Ohlásil posílení policejních jednotek a dalších struktur boje proti místním mafiím a jejich nezákonným praktikám.

Zdůraznil dále odhodlání skoncovat s diskriminací podle barvy pleti a místa bydliště, které jsou obyvatelé chudých předměstí, velkou měrou z přistěhovaleckých rodin, stále vystaveni. Řekl, že státní správa musí do pěti let odrážet různorodost francouzské společnosti, a předem odmítl kritiky, že jde o takzvanou pozitivní diskriminaci.

Řekl také, že bude prostudována možnost stanovit na každý rok kvótu přistěhovalců, které je Francie schopna pojmout. O kvótách by vždy jednal parlament.

Pařížská předměstí zasáhla vlna násilí na podzim 2006.Prezident podtrhl, že stát pomůže jen těm mladým z předměstí, kteří sami vyvinou úsilí o to, aby se z neutěšené situace dostali. Řekl, že během příštích tří let bude 100 tisíc z nich zahrnuto do programu, který jim umožní dosáhnout autonomie cestou získání odborné způsobilosti a pozdějšího zaměstnání.

Podle jeho slov bude také na celou Francii rozšířen dosud experimentální program "škol druhé šance", ve kterých si mohou doplnit vzdělání ti, kdo napoprvé neuspěli. Ohlášená opatření zahrnují také umístění nejlepších žáků z předměstí do špičkových internátů a neomezování vzdělávacích možností dětí z předměstí jen na školy v místě.

Osekané ambice

Sarkozy dále slíbil 500 milionů eur na zlepšení dopravního spojení s chudými předměstími, redistribuci dotací pro místní orgány a také zjednodušení styku mezi místními asociacemi a státem.

Svůj program oznámil se zpožděním proti původním záměrům a nepoužil už také ambiciózního pojmenování "Marshallův plán pro předměstí", který navozoval představu velkých prostředků, jež na něj budou věnovány.

Bouře na předměstích koncem roku 2005 znamenaly pro Francii největší otřes za posledních několik desetiletí a ozřejmily tamní problémy plynoucí hlavně z neúspěšné integrace stovek tisíc přistěhovalců, zvlášť z arabského světa a černé Afriky. Tehdy se uvádělo, že takzvaných citlivých městských zón je ve Francii 750. Nepokoje zdaleka nepostihly všechny.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ