Nedělní první kolo francouzských prezidentských voleb vyhrál socialistický kandidát François Hollande, a to s 28,63 procenta hlasů. Dosavadní pravicový prezident Nicolas Sarkozy obdržel 27,08 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledků voleb zveřejněných ministerstvem vnitra. Oba politici tak podle očekávání postupují do druhého, rozhodujícího kola, které se uskuteční 6. května. Favoritem zůstává Hollande, ale Sarkozy má podle komentářů stále šanci.
Na třetím místě skončila kandidátka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová, kterou volilo 18,01 procenta lidí, tedy více, než předvídaly průzkumy. Le Penová tím také překonala dosavadní rekord kandidátů za Národní frontu, který v roce 2002 vytvořil její otec Jean-Marie Le Pen. Ten tehdy postoupil do druhého kola voleb se ziskem 16,9 procenta hlasů.
Na čtvrté místo se zařadil kandidát radikální levice Jean-Luc Mélenchon, který má 11,13 procenta hlasů, tedy o zhruba pět procentních bodů méně, než se předpokládalo. Pátý je centrista François Bayrou se ziskem více méně očekávaných 9,11 procenta hlasů. Ekoložka Eva Jolyová obdržela 2,28 procenta hlasů, ostatní čtyři kandidáti skončili s méně než dvěma procenty hlasů.
Voliči Le Penové = jazýček na vahách
Podle francouzských komentářů se hlavně voliči krajní pravice stávají jazýčkem na vahách v rozhodujícím druhém kole voleb, protože mají vzhledem ke své nové síle možnost ovlivnit, zda zvítězí Hollande nebo Sarkozy.
Le Penová už dala najevo, že nedoporučí volbu ani jednoho z nich, a řekla, že se již zaměřuje na červnové parlamentní volby, ve kterých hodlá "dobýt Francii". I tak by se ale více než polovina jejích příznivců nyní mohla přiklonit k Sarkozymu (podle ankety z nedělního večera by to mohlo být až 69 procent), zatímco k Hollandovi maximálně 18 procent, ostatní se zdrží.
Mélenchon a Jolyová již oficiálně podpořili Hollanda, ale ne všichni jejich stoupenci je poslechnou a část jich už zřejmě k urnám nepůjde.
Bayrou si vzal ještě čas na rozmyšlenou. Vyjádří se k podpoře některého ze dvou hlavních kandidátů až poté, co mu Sarkozy a Hollande zodpoví několik otázek k jejich programu, které jim v neděli slíbil brzy poslat. Nejméně polovina jeho voličů pravého středu podle analytiků podpoří Sarkozyho.
Vysoká volební účast
Prvního kola voleb se zúčastnilo 80,5 procenta oprávněných voličů, tedy více, než se předpokládalo.
Odhady druhého kola zatím ukazují, že by v něm Hollande měl porazit Sarkozyho s poměrem 54 ku 46 procentům hlasů. Překvapivě vysoký zisk Le Penové a horší výsledek radikální levice v prvním kole však podle místních komentářů nechává konečný výsledek stále otevřený.
U výsledků prvního kola místní komentáře také vyzdvihují, že Hollande je prvním levicovým politikem v posledních více než 50 letech, který vyhrál v prvním kole prezidentských voleb v Paříži, kde zatím vždy vítězila pravice. Získal 34,83 procenta hlasů, zatímco Sarkozy 32,19 procenta.
Únik volebních výsledků Pařížská prokuratura vyšetřuje zveřejnění odhadů výsledků prezidentských voleb ještě před uzavřením volebních místností.
Francouzské zákony zakazují informovat o výsledcích před ukončením voleb. Poslední volební místnosti se ve Francii uzavřely ve 20 hodin ale první odhady výsledků ještě dříve přinesla zahraniční média.
Prokuratura upřesnila, že se její vyšetřování týká francouzské tiskové agentury AFP, dvou belgických médií, jednoho švýcarského média a novozélandské internetové stránky. Vyšetřuje také jednoho belgického novináře, který odhady zveřejnil na Twitteru.
Zveřejňování výsledků a jejich odhadů před uzavřením volebních místností zakazuje francouzský zákon z roku 1977. Francouzským subjektům, které zákaz poruší, hrozí pokuta až 75 tisíc eur (1,9 milionu korun). |