Sarkozy stanul před soudem. Kvůli financování kampaně

Zahraničí
22. 11. 2012 18:20
Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy v Bordeaux stanul před vyšetřujícím soudcem v rámci vyšetřování případu údajného nelegálního financování své volební kampaně v roce 2007. Očekává se, že soudce Sarkozyho brzy oficiálně obviní, nebo mu dá status zvláštního svědka, který se může později změnit v obvinění. Sarkozy jakoukoli vinu popírá.

Sedmapadesátiletý konzervativec Sarkozy je od začátku takzvané páté republiky v roce 1958 druhým bývalým prezidentem, kterého si předvolal nějaký vyšetřující soudce. Prvním byl neogaullista Jacques Chirac, který byl loni odsouzen v případu nelegálního financování své strany fiktivními pracovníky na pařížské radnici, kterou kdysi řídil.

Liliane Bettencourtová.Vyšetřující soudce Jean-Michel Gentil se snaží zjistit, zda Sarkozy získal nezákonnou finanční podporu od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, 90leté dědičky kosmetické firmy L'Oreal, k financování své kampaně. Ta vedla k jeho zvolení prezidentem. Soudce rozhodne, nejspíš někdy příští rok, zda je dost důkazů pro postavení Sarkozyho před soud, nebo zda ukončí vyšetřování.

Soudce a jeho spolupracovníci v rámci vyšetřování případu, nazvaného aféra Bettencourt, podle místních médií již zjistili několik skutečností, které ukazují na možné nelegální financování Sarkozyho kampaně z peněz miliardářky. Francouzská policie začátkem července na příkaz Gentila podnikla razii v Sarkozyho domě a kanceláři, zabavila jeho diáře.
Bývalá účetní Bettencourtové prý řekla policii, že začátkem roku 2007 požádal o 150 tisíc eur (3,8 milionu korun) v hotovosti tehdejší přítel a důvěrník miliardářky Patrice de Maistre, a to s tvrzením, že peníze jsou určeny pokladníkovi Sarkozyho kampaně.

Podobná operace by byla hrubým porušením zákona. Soukromé příspěvky politickým stranám a jejich prezidentským kandidátům smějí být totiž maximálně 7500 eur ročně (asi 191 tisíc korun) a jen 4600 eur (asi 117 tisíc korun) v době volební kampaně. Každý dar nad 150 eur přitom musí být poskytnut formou šeku.

Konzervativec Sarkozy v květnu opustil Elysejský palác, když ve volbách prohrál se socialistou Françoisem Hollandem. V polovině června ho přestala chránit prezidentská imunita. Od té doby se tento vystudovaný právník pohybuje mimo politickou scénu, věnuje se rodině a přivydělává si přednáškami a projevy po světě. Například ve středu promluvil k podnikatelům v Londýně.

Soudní budovu střeží policisté.Sarkozyho jméno se objevuje v dalších třech justičních kauzách a je možné, že bude čelit novým podezřením. Těžkosti s justicí mu začínají v době, kdy Sarkozyho strana UMP prožívá vnitrostranickou krizi, která může prý vést i k jejímu rozbití. Za psychodrama označují místní komentáře ostrý spor bývalého premiéra Françoise Fillona a dosavadního šéfa UMP Jeana-Françoise Copého o vedení strany.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ