Sarkozyho jaderné pletky s Kaddáfím se nelíbí Německu

Zahraničí
30. 7. 2007 17:45
Nicolas Sarkozy a Muammar Kaddáfí
Nicolas Sarkozy a Muammar Kaddáfí

Nicolas Sarkozy a Muammar KaddáfíFrancouzský prezident Nicolas Sarkozy se chtěl blýsknout záchranou bulharských zdravotníků z Libye a pak dohodou o dodání jaderného reaktoru jejímu kontroverznímu vůdci Muammaru Kaddáfímu. Zatímco prvním krokem získal na tolik kýžené velikosti, druhý budí rozpaky celé Unie a nejhlasitěji se proti němu ozývá Německo.

Německé ministerstvo životního prostředí dnes varovalo koncern Siemens před účastí na projektu. Německé společnosti Siemens patří 34procentní podíl ve francouzsko-německém jaderném podniku Areva, která má do Libye nukleární technologii dodat. Projekt dojednal minulý týden během své návštěvy u Kaddáfího francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

V německém deníku Handelsblatt dnes tajemník ministerstva životního prostředí Michael Müller (SPD) označil celý obchod za nemorální. Siemens před účastí na francouzsko-libyjském projektu varovali také Zelení. Zástupci společnosti Areva ponechali podle německého listu celou záležitost bez komentáře.

Podle dohody má Areva vybudovat jaderný reaktor, který by sloužil k odsolování mořské vody. Němečtí politici projekt odmítli jako nezodpovědný. Mohl by podle nich silně narušit úsilí o nešíření jaderných zbraní i snahu EU o lepší koordinaci své zahraniční politiky.

Strana Zelených poukazuje také na ekologický aspekt celého projektu. Německo totiž pod jejím vlivem od využívání atomové energie postupně upouští.

Mluvčí německé vlády již v pondělí komentoval francouzsko-libyjskou dohodu slovy, že Francie má na export jaderné technologie do Libye právo, ale podle Berlína by měla celou záležitost projednat s ostatními členskými státy EU.

Společnost Areva NP, založená v roce 2001 (dříve Framatome ANP), byla až do roku 2007 světovým lídrem v dodávání nukleárních technologií. Její obrat činí více než deset miliard eur ročně.

Minulý týden bylo potvrzeno, že Areva NP dodá dva jaderné reaktory typu EPR Číně. Jde o zatím největší kontrakt, který společnost uzavřela.

Pokud jde o Kaddáfího, svou přátelskou tvář, nastavenou Západu, neudržel dlouho. Protestuje proti tomu, že bulharská vláda své zdravotníky po převezení z Libye omilostnila. Libye začala proto vyzývat k sankcím proti Bulharsku. 

Šestice zdravotníků byla od roku 1999 v Libyi vězněna kvůli údajnému úmyslnému nakažení čtyři sta libyjských dětí virem HIV.

Na snímku: Francouzský prezident Nicolas Sarkozy s libyjským lídrem Muammarem Kaddáfím během návštěvy Libye 25. července.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ