Na důlní otřesy jsou obyvatelé maličké spolkové země Sársko na západě Německa zvyklí, ale tak zlé jako v sobotu 23. února to prý dosud nebylo. Seizmologové z Freiburgské univerzity hovoří o čtyřech stupních na Richterově škále. Stovky lidí zachvátila panika. Tisíce horníků nesmějí fárat.
Bylo to dosud nejtěžší zemětřesení způsobené důlní činností v historii Sárska, uvedla zemská vláda v Saarbrückenu. Vedle čtyř stupňů Richtera naměřili báňští odborníci z DSK (Deutsche Steinkohle AG) chvění 93,5 milimetru za vteřinu.
Stovky lidí propadly panice, někteří se nechali ošetřit kvůli příznakům na šok. Policie ale nezaregistrovala žádná zranění.
Různé stupně poškození utrpěla zhruba stovka budov: popraskané zdi, zřícené komíny, spadané střešní tašky, přerušení dodávek elektřiny...
Těžbu ano, těžbu ne!
Nejtěžší škody utrpěl kostel v obci Saarwellingen, z něhož mimo o jiné odpadala vnější výzdoba. Kolem budovy, k níž je zakázán přístup, se záhy po otřesech půdy sešla tisícihlavá demonstrace požadující okamžité ukončení těžby uhlí v Sársku.
„Nechceme už hlásit žádné další škody, chceme, aby to konečně skončilo," požadovali dle listu Saarbrücken Zeitung účastníci akce a pískali na sárského premiéra a ministra vnitra, kteří si přijeli prohlédnout poničený svatostánek.
Postiženou je především oblast kolem pánve Primsmulde Süd v okrese Saarlouis.
O budoucnosti hornictví v Sársku se už měsíce stále ostřeji dohadují RAG Deutsche Steinkohle, sárská vláda, politické strany, odbory a zemské sdružení občanů postižených těžbou.
Zatímco jedni chtějí kvůli zachování tisíců pracovních míst zachovat dolování uhlí co nejdéle, další volají po jejím okamžitém ukončení. Sárský kabinet upřednostňuje postupnější a sociálně únosné zastavení těžby, pokud možno ještě před rokem 2014.
V poslední době se země v Sársku chvěje silně stále častěji, uvádí místní média, což tamní obyvatele silně znepokojuje. „Sobotní důlní otřesy mají ale novou kvalitu, která šokuje," připustil sárský premiér Peter Müller.
Horníci vyhnaní z podzemí
Po nejsilnějších důlních otřesech v historii Sárska zakázala zemská vláda provoz v dolech, zatím bez časového omezení. Bez práce se ocitlo 3600 horníků RAG Deutsche Steinkohle.
Důlní společnost pro ně hledá řešení; patří k nim zkrácená pracovní doba či vybírání dovolených a volna za přesčasy. Pro horníky to v každém případě znamená výrazně nižší sumu na výplatní pásce.
Projevy důlních otřesů jsou podobné jako při zemětřesení. Často je provází silná tlaková vlna. Svou podstatou jsou důlní otřesy uvolněním energie nahromaděné v horninovém masívu obklopujícím důlní dílo. Následky jsou závislé především na velikosti uvolněné energie a vzdálenosti postiženého místa od epicentra otřesu.
Foto: Profimedia a vláda Sárska