Pro Německo je podle předsedy Spolkového sněmu Wolfganga Schäubleho ostuda, že Židé znovu přemýšlejí o tom, jestli se ze země kvůli antisemitismu raději nevystěhovat. Schäuble to řekl v německém parlamentu u příležitosti připomínky obětí nacistického režimu. Před poslanci s projevem vystoupil také pražský rodák a přeživší holocaustu Saul Friedländer.
"V naší společnosti se stále vyskytují nebezpečné předsudky a stereotypy, vylučování (ze společnosti) a diskriminace, antisemitismus," uvedl Schäuble, podle něhož je ostudou, když se Židé v Německu necítí bezpečně, protože jsou terčem slovních nebo jiných útoků.
"Ale stud sám nestačí," zdůraznil šéf parlamentu. "Vedle tvrdosti zákona je zejména v každodenním životě zapotřebí náš odpor proti antisemitismu, proti rasismu, proti diskriminaci všeho druhu," uvedl.
Podobný apel poslancům adresoval i izraelský historik Friedländer. Antisemitismus, xenofobie, lákadlo totalitárních praktik a nebezpečný nacionalismus jsou podle něj dnes všude na světě na vzestupu. "My všichni věříme, že vy máte morální odhodlání nadále bojovat za toleranci, začleňování, lidskost a svobodu, zkrátka za skutečnou demokracii," řekl.
Dnes šestaosmdesátiletý Friedländer připomněl osud své rodiny, která po okupaci Československa v roce 1939 utekla do Francie. Oba rodiče Friedländera, který se původně jmenoval Pavel, nakonec zemřeli v Osvětimi, on přežil v katolickém internátu.
Hudební doprovod čtvrteční vzpomínce, která se uskutečnila nedlouho po 27. lednu, kdy si celý svět připomíná výročí osvobození Osvětimi, poskytlo české Bennewitzovo kvarteto, jež zahrálo hudbu českého skladatele židovského původu Erwina Schulhoffa a rakouského Viktora Ullmanna, kterou autor složil v Terezíně.