<span>Šedesát let od války.</span> Státníci se sjedou do Gdaňsku

Zahraničí
30. 8. 2009 07:00
Válečný památník (T-34) na gdaňském Westerplatte.
Válečný památník (T-34) na gdaňském Westerplatte.

Válečný památník (T-34) na gdaňském Westerplatte.V úterý uplyne sedmdesát let od začátku druhé světové války. Události z 1. září 1939, kdy německá válečná loď Schleswig-Holstein začala ostřelovat poloostrov Westerplatte u Gdaňsku, si do severopolského přístavu přijedou připomenout přední evropští i světoví státníci.

Chybět nebude německá kancléřky Angela Merkelová a ruský premiér Vladimir Putin, Česko bude zastupovat předseda vlády Jan Fischer. Hlavní obřad se odehraje u válečného památníku na Westerplatte, který v meziválečném období sloužil jako polská vojenská základna a její posádka se na počátku září 1939 vydržela celý týden bránit německému útoku. Pro Poláky je dodnes symbolem hrdinného odboje proti nacistické agresi.

ČTĚTE TAKÉ: Polsko snižuje počet svých obětí druhé světové války

Premiér Tusk má těžký úkol - stát si za svým a neurazit Putina.Hostitelskou zemi budou reprezentovat prezident Lech Kaczyński a premiér Donald Tusk. Akce se zúčastní i bývalý vůdce polského protikomunistického odborového hnutí Solidarita a pozdější prezident Lech Walesa a nynější předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Z evropských šéfů vlád do Gdaňsku vedle Merkelové, Putina a Fischera zavítají premiéři Švédska - současné předsednické země EU, Itálie, Francie, Nizozemska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Finska a dalších zemí. Velkou Británii zastoupí ministr zahraničí David Miliband. Šéfku diplomacie Hillary Clintonovou do Polska vyšlou i USA, doprovodí ji viceprezident Joe Biden.

Gdaňsk má v polské historii zvláštní roli.Stále živá historie

Sedmdesát let staré události jsou pro Poláky stále citlivou záležitostí. V poslední době se například rozhořel mezi Moskvou a Varšavou spor o výklad událostí, jež začátku druhé světové války předcházely.

V pátek v deníku Nězavisimaja Gazeta profesor mezinárodního práva Oleg Chlestov z diplomatické akademie ruského ministerstva zahraničí uvedl, že hlavně Polsko se v současnosti snaží zmenšit roli SSSR na porážce hitlerovského Německa. Varšava se SSSR podle něho také snaží obvinit z toho, že Moskva podpisem paktu Ribbentrop-Molotov otevřela cestu k rozpoutání světového konfliktu.

Ministři obrany Molotov a Ribbentrop podepisují pakt o neútočení.Paktem podepsaným tehdejšími ministry zahraničí Německa a Sovětského svazu 23. srpna 1939 si obě mocnosti garantovaly, že proti sobě nezaútočí. V tajném dodatku si rozdělily sféry vlivu ve střední a východní Evropě a na jeho základě pak sovětská armáda 17. září 1939 zaútočila na Polsko a obsadila jeho východní část.

Již v červnu ruské ministerstvo obrany zveřejnilo studii, podle níž druhou světovou válku nerozpoutal Adolf Hitler, ale Polsko, a to odmítnutím německých požadavků začlenit Gdaňsk do Německa a vybudovat exteritoriální dálnici a železnici jako koridor spojující Východní Prusko s Německem. Tyto Hitlerovy požadavky článek označil za "naprosto umírněné".

Foto: Wikimedia Commons, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ