Šéf představenstva Adidas AG, který je sponzorem letní olympiády v Pekingu, kritizoval narušování běhu olympijské pochodně demonstranty. „Snažit se někomu vzít násilím pochodeň" překračuje hranice svobodného vyjadřování názorů, uvedl Herbert Hainer (54) v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel.
„Jsem absolutně pro to, aby se v rámci takových událostí vyjadřovaly názory," upřesnil nicméně Hainer.
U Hainera nevyvolává „žádné špatné svědomí" skutečnost, že soupravy firmy Adidas mají na sobě také příslušníci čínských polovojenských organizací, kteří jako ochranka doprovázejí oheň z Olympie na jeho pouti kolem světa a už několikrát napadli protibetské demonstranty.
ČTĚTE TAKÉ: VW čelí tlaku kvůli olympijské pochodni v Tibetu
Šéf koncernu, který má svou centrálu v Herzogenaurachu v německých Frankách, odmítl v interview se Spiegelem požadavky nevládních organizací, aby se jako jeden z hlavních sponzorů olympiády vyjádřil k otázce lidských práv v Číně.
„To je snaha zatáhnout nás do politiky, a to nepřipustíme," řekl Hainer. Politika je podle něj záležitostí Spojených národů a jednotlivých vlád.
„Nebo raději chcete, abych vám namísto (německé kancléřky) Angely Merkelové vládnul já?" dodal šéf Adidasu.
Žádné poškození image kvůli nepolitickém postoji Adidas podle Hainera dosud nezaznamenal. „V každém případě jsme u témat, jako je zpracování kůže klokanů v naši produkci bot, obdrželi více protestních e-mailů, než kolik jich dostáváme v těchto dnech kvůli Číně."
Výrobce sportovních potřeb z jihovýchodního Německa je oficiálním partnerem pro sportovní úbory olympijských her a paralympiády v Číně. Adidas vybaví oděvy všechny spolupracovníky, dobrovolníky a technické funkcionáře.
Podnik doufá, že se mu tím rovněž podaří povzbudit poptávku po jeho výrobcích na obrovském čínském trhu. Podle Hainera chce Adidas v Číně dosáhnout do roku 2010 obratu přes miliardu eur.
Adidas v Herzogenaurauchu se svými deseti dceřinými společnostmi zaměstnává po celém světě zhruba 25 tisíc lidí.
Foto: Reuters a AP