Také prchal
Šéf OSN: Úděl uprchlíků je často děsivý, musíme jim pomoci
19.10.2015 11:35 Aktualizováno 19.10. 16:21
Řešení stávající migrační krize vyžaduje odhodlání a velkorysost, řekl dnes v Bratislavě generální tajemník OSN Pan Ki-mun během své oficiální návštěvy Slovenska. Otázka migrace není podle něj pouze evropskou, ale globální záležitostí.
"Naše reakce musí být vedena globální solidaritou a soucitem. Lidé, kteří prchají před politickým útlakem, chudobou a zuřícími konflikty, potřebují více než toleranci, potřebují ochranu a podporu," řekl šéf OSN v projevu na Univerzitě Komenského, která mu udělila čestný doktorát.
Uprchlíci, kteří přicházejí do Evropy, hledají podle Pan Ki-muna bezpečnou, stabilní a prosperující budoucnost. "Mnozí prožili děsivá traumata v rukou převáděčů a jiných zločinců, nejméně 3000 (migrantů) zemřelo na útěku ve snaze o lepší budoucnost. Soucítíme s těmi, kteří přišli o život při hledání míru a stability," řekl.
Pan Ki-mun v projevu ocenil výzvu slovenského prezidenta Andreje Kisky, aby Slovensko respektovalo hodnoty solidarity a lidskosti vůči uprchlíkům. Kiska se v otázce migrační krize opakovaně dostal do sporu s levicovou vládou premiéra Roberta Fica, která se postavila proti přerozdělování uprchlíků v EU na základě kvót a která plánuje poskytnout azyl pouze dvěma stovkám syrských uprchlíků. Kiska naopak prohlásil, že v silách Slovenska by bylo přijetí několika stovek nebo i tisíc lidí prchajících před válkou a násilím.
Po odpolední schůzce se šéfem slovenské diplomacie Miroslavem Lajčákem Pan Ki-mun řekl, že politici by měli přispět k tomu, aby se společnost ohledně uprchlické krize vyhnula polarizaci veřejného mínění. "Otázka migrace se ukázala jako jedna z nejdůležitějších otázek současnosti. Neměla by to být jen evropská, ale globální záležitost," uvedl generální tajemník OSN, podle kterého mezinárodní společenství mělo spíše řešit příčiny migrace.
Lajčák prohlásil, že Slovensko vyčlení dobrovolný příspěvek ve výši dva miliony eur (54 milionů korun) do fondu OSN na řešení migrační krize. Na tyto účely Bratislava plánuje dohromady vyčlenit 20 milionů eur. Slovensko také poskytne OSN 600 tisíc eur na preventivní diplomacii.
Šéf OSN a bývalý jihokorejský ministr zahraničních věcí v projevu na nejstarší slovenské univerzitě řekl, že sám coby šestiletý chlapec musel během korejské války prchat s rodiči z domova na bezpečnější místo. "Bolely mě nohy, byl jsem hladový. Tehdy přišla OSN a poskytla nám pomoc. Pro lidi v Koreji byla OSN jakýmsi světlem naděje. V současnosti miliony lidí stále považují OSN za světlo naděje pro svou budoucnost," řekl Pan Ki-mun.
Podle generálního tajemníka má OSN i slabé stránky, ale je nejuniverzálnější organizací, která zachraňuje životy milionů lidí a bojuje za udržitelné životní prostředí pro další generace. "OSN to ovšem nedokáže sama. Potřebujeme kolektivní odpovědnost, úsilí nás všech," řekl.
Na tiskové konferenci po schůzce se slovenskými politiky Pan Ki-mun rovněž vybídl členské země OSN, aby na nadcházející klimatické konferenci usilovali o dohodu. "Potřebujeme mít globální vizi, aby celá naše planeta mohla žít udržitelným způsobem. Doufám, že členské země dospějí k dohodě o klimatických změnách. Nemáme čas, kterým bychom mohli plýtvat," řekl Pan Ki-mun, který čtyřdenní návštěvu Slovenska zahájil v sobotu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.