V souvislosti s očekávaným odchodem Británie z Evropské unie se nedá očekávat, že by zbývající sedmadvacítka učinila výrazné kroky k prohloubení integrace. V Berlíně to řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Šéf německé diplomacie také nepředpokládá žádné přepracování základních unijních smluv.
Anketa:
Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
Podle Steinmeiera postrádá EU odhodlání k ráznému prohloubení integrace. Neměla by se tedy pouštět do změny svých základních dokumentů, protože to by znamenalo dlouhé a složité vyjednávání, které by unii podle ministra zanechalo "uprostřed ničeho".
Šéf německé diplomacie naopak vyzval unijní země, aby se zaměřily na oblasti, které jsou v současnosti hlavním zdrojem obav a v nichž se dosud nedařilo najít společný evropský postoj. Jako příklad uvedl migrační krizi, zajištění bezpečnosti a boj s nezaměstnaností mladých lidí.
Nejvyšší představitelé 27 unijních zemí bez Británie se v pátek sejdou v Bratislavě, kde by měli jednat o budoucnosti bloku po britském odchodu. Britové se v červnovém referendu vyslovili pro opuštění EU, nová premiérka Theresa Mayová ale dosud o zahájení rozhovorů o odchodu z unie formálně nepožádala. Vyjednávání mezi Londýnem a zbývajícími státy o novém uspořádání vztahů začne teprve Očekávaný odchodpo oficiální žádosti britské vlády.