Selhal jsem, řekl Strauss-Kahn o sexu s pokojskou

Zahraničí
18. 9. 2011 20:45
Novinářka Tristane Banonová.
Novinářka Tristane Banonová.

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn v rozhovoru s francouzskou stanicí TF1 označil svůj sexuální skandál v New Yorku za "morální selhání". DSK, jak mu ve Francii říkají, vůbec poprvé od svého květnového zatčení v USA promluvil veřejně.

Považuji to za morální selhání a nejsem na to hrdý. Hluboce toho lituji. Lituji toho každý den za poslední čtyři měsíce a litovat jsem toho nepřestal," řekl v úvodu rozhovoru.

Strauss-Kahn uvedl, že s hotelovou pokojskou, která ho obvinila, měl "nevhodný vztah", který ale neobsahoval žádné násilí. Dodal, že zmíněná pokojská Nafissatou Diallová "lhala". Také naznačil, že za jejím jednáním mohly být finanční motivy.

Ke svému zatčení uvedl, že byl vystrašen. "Měl jsem strach, měl jsem velký strach," prohlásil. Dodal, že to pro něj bylo ponižující. O své manželce Anne Sinclairové řekl, že je to "výjimečná žena", bez které by incidentu nemohl čelit.

DSK, který měl před skandálem šanci stát se francouzským prezidentem, si nyní chce vzít čas na rozmyšlenou, než se rozhodne o své politické budoucnosti. Chce odpočívat a utříbit si myšlenky. Řekl také, že kandidovat (v prezidentských volbách) původně zamýšlel, což učinil veřejně vůbec poprvé.

"Celý svůj život jsem zasvětil tomu, abych byl užitečný pro veřejné dobro," dodal k otázce o svém možném setrvání v politice.

Moderátorkou rozhovoru byla Claire Chazalová, která je podle webu nypost.com přítelkyní Strauss-Kahnovy manželky.

Jiný případ

Dvaašedesátiletý Strauss-Kahn se začátkem září vrátil do Francie poté, co v USA strávil skoro týden ve vazbě a šest týdnů v domácím vězení. Případ byl koncem srpna odložen, protože prokuratura nepovažovala údajnou oběť sexuálního útoku za dostatečně důvěryhodnou.

Novinářka Tristane Banonová.DSK nicméně v New Yorku stále čelí civilní žalobě a byl tento měsíc také vyslýchán francouzskou policií kvůli jinému případu údajného pokusu o znásilnění. Trestní oznámení na něj podala novinářka Tristane Banonová, jde o událost z roku 2003. DSK už přiznal, že se novinářku pokusil políbit; žena naopak tvrdí, že se choval jako "šimpanz v říji".

Obvinění, která vznesla Banonová, označil Strauss-Kahn v rozhovoru za "smyšlená". Kvůli neskončenému policejnímu vyšetřování se dále o tomto případu nechtěl vyjadřovat.

Strauss-Kahn, o němž se před vypuknutím aféry uvažovalo jako o možném kandidátovi francouzských socialistů na prezidenta ve volbách příští rok, byl na newyorském Kennedyho letišti zadržen 14. května. Tehdejší průzkumy mu dávaly dobrou šanci porazit předpokládaného kandidáta pravice, nynějšího prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Poslední průzkumy veřejného mínění podle Reuters zjistily, že dvě třetiny Francouzů chtějí, aby DSK zůstal mimo volební kampaň. Rovněž nechtějí, aby zastával vládní post, pokud socialisté v dubnových volbách nahradí vládní Svaz pro lidové hnutí (UMP) prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Před budovou televize TF1 v Paříži se shromáždila malá skupina demonstrantů, převážně žen. Protest proti DSK podle AP svolaly dvě feministické organizace.

Autor: ČTK

Další čtení

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky, čtyři lidé zemřeli, píší agentury

Zahraničí
17. 4. 2025

USA se snadno dohodnou s EU i Čínou na řešení celních sporů, řekl Trump

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ