Situace ve východním Německu je nejlepší od znovusjednocení země v říjnu 1990. Vyplývá to z aktuální zprávy o stavu Německa, kterou ve středu předloží kabinetu kancléřky Angely Merkelové ministr vnitra Hans-Peter Friedrich. Vysídlování východu se zastavilo a výrazně se zlepšila situace na tamním pracovním trhu, ačkoli životní úroveň není v obou částech Německa stále ještě vyrovnána.
Dokument, který Bild am Sonntag získal, uvádí, že ekonomické podmínky, obzvláště pak materiální blahobyt, se ve východních i západních spolkových zemích výrazně zlepšily. Poprvé od znovusjednocení se v roce 2012 z východu na západ Německa přestěhoval přibližně stejný počet lidí jako opačným směrem. Přispěla k tomu citelně lepší situace na východoněmeckém pracovním trhu a všeobecně dobrá hospodářská situace.
I přes značný pokrok východní spolkové země za jejím západem stále pokulhávají. Podle posledních údajů spolkového úřadu práce bylo v říjnu ve východním Německu bez zaměstnání 9,5 procenta lidí, což je o 0,3 procentního bodu méně než ve stejném období před rokem. Naopak na západě bylo 5,8 procenta nezaměstnaných (a 5,6 procenta v říjnu 2012).
V loňském roce se také zpomalilo vyrovnávání hospodářské úrovně na západoněmecké hodnoty. Vládní zpráva to vysvětluje faktem, že západní země se stále ještě rozvíjejí lépe než východní. V roce 2011 činil východoněmecký hrubý domácí produkt na obyvatele 71 procent západoněmeckého stavu, což zůstává nezměněno.
Situace na východě Německa je prý nejlepší od pádu zdi
Zahraničí
17. 11. 2013 14:55
Poprvé od znovusjednocení se do východních spolkových zemí přestěhovalo stejně tolik lidí, kolik odešlo z východu na západ.
Autor: ČTK Foto: ČTK