<span>Škodolibost vítězí.</span> Facebook a zkrvavený Berlusconi

Zahraničí
17. 12. 2009 07:00
Berlusconiho rozbitá ústa přináší zisky i prodavačům suvenýrů.
Berlusconiho rozbitá ústa přináší zisky i prodavačům suvenýrů.

Berlusconiho rozbitá ústa přináší zisky i prodavačům suvenýrů.Po zranění premiéra Silvia Berlusconiho oslavují uživatelé Facebooku útočníka. To by mohlo italské vládě poskytnout záminku, aby svobodnému šíření názorů na internetu postavila hranice, píše německý list Süddeutsche Zeitung.

Nic se světovou sítí nešíří tak rychle jako škodolibost. Zatímco média v neděli večer ještě vzrušeně informovala o útoku duševně labilního muže na Berlusconiho, na sociální síti Facebook se už zformovalo hnutí, jehož mottem bylo všechno jiné než soucit se zraněným italským premiérem.

Massimu Tartagliovi, který šéfovi vlády v Římě mrštil do obličeje modelem milánského dómu, zřídili uživatelé Facebooku bleskově fanouškovskou stránku.

ČTĚTE TAKÉ: Nikdo mě nenavedl, omlouvá se útočník Berlusconimu
                        Berlusconiho tvář zasáhla soška slavného Duomo


Během necelých 24 hodin, píše například New York Times, se registrovalo téměř 100 tisíc uživatelů Facebooku jako Tartagliovi fanoušci. K vidění byly například výroky: „Jsi hrdina", „Massimo, vezmi si mě", nebo „Odmítáme sice jakoukoli formu násilí, ale pohled na Berlusconiho rozbitou hubu je k nezaplacení".


To nadzvedlo mandle italskému ministru vnitra. „Je to ostudné," hromoval Roberto Maroni v úterý v parlamentu. „Jen několik minut po útoku se vytvořilo přes 300 skupin," které nad tímto činem jásaly. oslavování násilí je zločin. Dělá nám starosti, že internet může ovlivnit tolik lidí, hlavně mladé."

Platformy jako Facebook nesmějí být podle něj zneužívány k oslavě násilí.

Výzvy k zabití Berlusconiho na Facebooku.Už krátce poté v úvodu zmíněná fanouškovská stránka zmizela. Facebook zjevně zařadil zpátečku. Na Facebooku není dovoleno  podporovat násilí nebo zveřejňovat obsahy s hrozbami, oznámili provozovatelé. Nicméně další skupiny s podobným zaměřením se dále rodí.

Servítky si ale nebere ani protistrana. desítky skupin spílají Tartagliovi do bastardů. Navíc si četní uživatelé stěžují, že se bez jejich vědomí objevují v proberlusconovských skupinách jako třeba „Díky, Silvio".

V Itálii to není první kontroverze podobného druhu. Po politickém tlaku stáhl Facebook v říjnu z webu několik skupin, který vyzývaly k mordu na Berlusconiho. Ochránci lidských práv se obávají, že internetové ataky na politiky by mohly přimět vládu, aby zpřísnila podmínky vyjadřování názorů na síti. Onlinová cenzura je už nyní oblíbenou reakcí úřadů, když se něco zlého přihodí.

Vzhledem k Berlusconiho moci nad médii jsou přitom blogy a sociální sítě u mladé generace Italů. Začátkem prosince vyslyšely desítky tisíc Italů výzvy opozičních bloggerů k demonstraci proti Berlusconimu.

Demonstrace proti Berlusconimu svolaná pomocí Facebooku.Mnohostrannost internetu se zdá být mnoha italským politikům trnem v oku. Už dnes přitom na apeninské škorni platí přísné internetové zákony. Roku 2001 se na blogy vztahuje novinový zákon z roku 1948, který měl po válce zabránit znovuvzkříšení fašistických médií.

 Podle něj se bloggeři musejí v zásadě registrovat u místních úřadů. Internetovým kavárnám se ukládá, aby kontrolovaly osobní doklady svých zákazníků.

Italský  ministr vnitra Maroni oznámil, že dnes předloží vládě návrh zákona, který má řešit nadávky a hanobení na internetu. Žádné detaily k iniciativě předem nezveřejnil.

Foto: ČTK/AP a Profimedia

Autor: - pp -

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ