Skripalovi jsou naživu. O kontakt s Ruskem nestojí

Zahraničí
26. 2. 2019 10:29
Viktorija Skripalová mluvila se svými příbuznými jako poslední, a to loni v červnu.
Viktorija Skripalová mluvila se svými příbuznými jako poslední, a to loni v červnu.

Sergej a Julija Skripalovi jsou živi, nacházejí se na bezpečném místě v Británii, ale o kontakt s ruskými úřady nestojí. Agentuře Interfax to řekl britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow. Reagoval tak na informace ruského a britského tisku, že zdravotní stav bývalého agenta ruské rozvědky se zhoršil. Ruské velvyslanectví v Londýně dokonce nedávno naznačilo, že Skripal by mohl být po smrti.

Skripal a jeho dcera se loni na jaře v jihoanglickém Salisbury stali terčem útoku armádním jedem, který podle britských vyšetřovatelů spáchali agenti ruské vojenské rozvědky. Skripalovi útok přežili, informace o jejich zdravotním stavu a kontaktech s okolním světem jsou ale jen kusé.

"Mohu potvrdit, že jsou naživu," řekl Bristow ruské agentuře, o jejich zdravotním stavu se ale nezmínil. Britské úřady jim podle něj předaly žádost ruského velvyslanectví v Londýně o kontakt, ale Skripalovi o něj nestojí. "Není obtížné pochopit, proč se nechtějí se zástupci ruských úřadů sejít. Je to jejich volba," konstatoval ruský diplomat.

Bristow prohlásil, že Spojené království nemá zájem o spolupráci s Ruskem při vyšetřování útoku na Skripalovy. "Víme, kdo jsou pachatelé, víme, že ruská vláda to ví také. Chce-li nám Rusko předat informace o svém podílu na útoku, přivítáme to. Společně ale nic vyšetřovat nebudeme," řekl diplomat a dodal, že Londýn má o případu daleko víc informací, než se objevilo v tisku.

Rusko jakýkoli podíl na chemickém útoku v Salisbury popírá. Skripalova devadesátiletá matka Jelena Skripalová minulý týden požádala ruskou policii, aby jejího syna a vnučku Juliji vyhlásila za nezvěstné. Poslední zprávy o nich má z loňského června, kdy s nimi telefonicky hovořila Julijina sestřenice Viktorija. O reakci ruských úřadů zatím ruská média neinformovala.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Pavel Golovkin

Další čtení

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Konkláve v prvním kole nového papeže podle očekávání nezvolilo

Zahraničí
7. 5. 2025

Při indických úderech na Pákistán a vzájemném ostřelování zahynulo 48 lidí

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ