Slovákům hrozí zdražení energií, politici slibuji opatření ke zmírnění dopadů

Zahraničí
20. 8. 2021 12:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Domácnostem na Slovensku od příštího roku hrozí skokové zdražení energií kvůli jejich vyšším tržním cenám oproti minulosti. Tématu se chopili politici a žádají opatření ke snížení dopadů na rodiny, opozice požaduje i mimořádnou schůzi sněmovny. Náklady na bydlení včetně energií a také na potraviny tvoří největší část výdajů Slováků a vývoj cen tohoto zboží a komodit značně ovlivňuje inflaci.

O konečných cenách energií pro rodiny a malé firmy rozhoduje na Slovensku energetický regulační úřad ÚRSO, který už upozornil na hrozící dopad vyšších burzovních cen elektřiny na účty domácností. Sledovaná tržní cena elektřiny stoupla o zhruba třetinu. Samotná burzovní cena elektřiny se na konečném účtu ale podílí jen necelou polovinou. Zbytek tvoří různé poplatky včetně podpory výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, o jejichž výši rozhoduje ÚRSO.

Největší alternativní dodavatel energií na Slovensku, společnost Magna Energia, už upozornil, že ÚRSO mu schválil zvýšení regulované ceny elektřiny o zhruba 30 procent. O nastavení zbylých poplatků v souvislosti s účty za elektřinu ÚRSO rozhoduje zpravidla na konci roku.

Ministerstvo hospodářství oznámilo, že pracuje na řešeních, které by měly ztlumit očekávaný dopad prudkého zvýšení tržních cen elektřiny a zemního plynu do konečných účtů odběratelů na Slovensku. Jako příklad uvedlo omezení štědrých dotací pro fotovoltaické elektrárny. Podle šéfa parlamentního hospodářského výboru Petera Kremského má ÚRSO prostor k zmírnění růstu konečných cen energií, což by měl plně využít.

Naposledy na Slovensku regulované ceny zemního plynu klesly o 9,7 procenta, elektřiny o 4,3 procenta a tepla o jedno procento. Tento vývoj v úvodu letošního roku přispěl ke zpomalení inflace na čtyřleté minimum. Tempo růstu spotřebitelských cen pak zrychlilo a v červenci inflace v zemi vystoupila na 3,3 procenta; dosáhla tak svého maxima od konce roku 2012.

Opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica požadují mimořádnou schůzi sněmovny, která by měla zavázat vládu, aby zastavila hrozící výrazné zdražení energií. Zástupci nynější vládní koalice ale tvrdili, že za vlád Směru-SD kvůli špatným politickým rozhodnutím zůstaly ceny energií v zemi vysoké, zatímco ve vícero zemích EU klesaly. Navíc v minulosti vznikl v zemi dluh kvůli tomu, že se do cen elektřiny pro odběratele v plné míře nepromítly náklady na takzvanou zelenou energii. Část tohoto dluhu se vláda loni rozhodla uhradit, a zabránit tak tomu, aby se kompenzace distributorům elektřiny odrazily v cenách elektrické energie pro odběratele. Na vysoké ceny elektřiny na Slovensku v porovnání s některými zeměmi EU dlouhodobě upozorňují slovenské firmy, podle kterých je tento stav znevýhodňuje ve srovnání s konkurenty ze zahraničí.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/fanjianhua

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ