Katolická církev na Slovensku ustavila radu, která by měla sjednotit názory církevních představitelů například na období válečného slovenského státu nebo na dobu komunismu. Rada, o jejímž vzniku rozhodli biskupové na dvoudenní konferenci v Prešově, přijme první výsledky asi ve druhé polovině tohoto roku.
"Rada má postavit do správného světla historii naší země i naší církve, protože historie tu byla 50 let vědomě překrucována," řekl generální sekretář slovenské biskupské konference Marián Chovanec. Zástupci katolické církve neuvedli, zda pro duchovní budou názory rady závazné; pro věřící budou platit jen jako doporučení.
Představitelé slovenské katolické církve v nedávné minulosti vystoupili s kontroverzními názory například na válečný slovenský stát, který byl loutkovým režimem nacistického Německa a nechal deportovat více než 70 tisíc Židů do koncentračních táborů.
Na přelomu loňského a letošního roku vyvolal kritiku výrok bratislavsko-trnavského arcibiskupa Jána Sokola o tom, že si velmi váží prezidenta slovenského státu, kněze Jozefa Tisa. Ten byl hlavou tehdejšího režimu, který úzce spolupracoval s katolickou církví. Tiso byl po skončení druhé světové války obviněn z válečných zločinů a v roce 1947 popraven. Sokol též v souvislosti se slovenským státem mluvil o blahobytu, ve kterém tehdy mnozí žili. Jeho výroky nedávno odsoudil předseda slovenské biskupské konference František Tondra.
Foto: archiv