Slovensko by mohlo přijmout dalších 250 běženců

Zahraničí
29. 10. 2018 14:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Slovensko plánuje pokračovat ve spolupráci s mezinárodními organizacemi v programu pomoci při přesídlení uprchlíků. Země pod Tatrami by nově měla dočasně přijmout dalších 250 běženců. Vyplývá to z návrhu dohody, kterou zveřejnilo slovenské ministerstvo vnitra.

Na základě připravované dohody mezi slovenskou vládou a Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, jakož i Mezinárodní organizací pro migraci Slovensko poskytne uprchlíkům útočiště na období zpravidla nejdéle půl roku, než budou umístěni v cílové zemi. Výdaje spojené s jejich pobytem na Slovensku uhradí Bratislava. Na Slovensku budou uprchlíci ubytováni v azylovém zařízení ministerstva vnitra.

Na základě obdobných dohod Slovensko provedlo od roku 2009 již šest humanitárních transferů. Tímto způsobem pomohlo při přesídlení více než tisícovky uprchlíků do vyspělých zemí, hlavně do Spojených států, Kanady a Norska. Šlo o osoby z uprchlických táborů v Africe, Asii a na Blízkém východě.

Slovensko, které po vypuknutí migrační krize v EU odmítlo přijímání běženců na základě povinných kvót, před třemi lety pomohlo Rakousku s náporem uprchlíků a část žadatelů o azyl v alpské republice dočasně ubytovalo na svém území. Kromě toho také poskytlo azyl 149 asyrským křesťanům z Iráků a podle dřívějších informací zvažuje přijetí syrských sirotků. Bratislava dlouhodobě prosazuje názor, že země by samy měly rozhodovat o podobě svého příspěvku při řešení migrace v EU a že je třeba chránit vnější hranice Unie.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Santiago Billy

Další čtení

V červenci bylo na Ukrajině zabito a zraněno nejvíc civilistů od března 2022

Zahraničí
14. 8. 2026
Nigel Farage

Farage se vrátí do parlamentu, v doplňovacích volbách obhájil mandát

Zahraničí
14. 8. 2026
Fernando Grande-Marlaska

V Ceutě zůstává 5000 lidí, kteří tam přišli na konci července, uvedl ministr

Zahraničí
13. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ