Slovensko: čínská delegace napadla demonstranty
18.06.2009 15:50 Aktualizováno 18.06. 20:53
Bitkou skončil protest slovenských nevládních organizací před prezidentským palácem v Bratislavě, kde je na návštěvě čínský prezident Chu Ťin-tchao. On-line deník TÝDEN.CZ mluvil s jedním z aktérů.
Podle jednoho z přítomných aktivistů zorganizovala ambasáda příjezd několika stovek Číňanů, kteří měli prezidenta Chu Ťin-tchaa, který je na státní návštěvě Slovenska, náležitě uvítat.
"Jeden kluk z Vídně se ještě před zahájením demonstrace, když byla situace uvolněnější, bavil s několika čínskými demonstranty. Ti mu řekli, že jim vídeňská ambasáda nabídla, aby si udělali výlet do Bratislavy uvítat prezidenta," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Petr Šváb. Podle jeho odhadu se u bratislavského prezidentského paláce sešlo několik stovek takto zorganizovaných demonstrantů z Vídně a Bratislavy.
ČTĚTE TAKÉ: Summit EU-Čína: Lidská práva budou součástí dialogu
Konflikt začal ve chvíli, kdy se demonstranti pokusili vytáhnout transparenty odsuzující porušování lidských práv v Číně. Příznivci čínského prezidenta se snažili vlastním transparentem s nápisem „Vítáme prezidenta Hu!" překrýt transparent aktivistů se slovy „Slobodu pre Čínu!". Když ale demonstranti uhýbali, začali jim Číňané transparenty strhávat a sráželi je z vyvýšených míst na zem.
Podle Petra Švába nešlo o spontánní horlivce. „Muži v obleku jim ukazovali, jak se nejlépe postavit před demonstranta a jak honem schovat ukořistěný transparent tak, aby ho nezachytily fotoaparáty přítomných novinářů," tvrdí aktivista. Podle ČTK muži v oblecích zřejmě patřili k čínským bezpečnostním složkám.
Příznivci v Číně pronásledovaného hnutí Falun Gong tvrdí, že když se na náměstí pokoušeli rozdávat letáčky, někdo se snažil jim je vyrvat z rukou.
Během střetů došlo i ke zraněním. Podle dalších svědků jedna starší Číňanka z asociace Falung Gong, kterou čínské úřady pronásledují, vylezla s transparentem na zábradlí nad schody. „Vítači" čínského prezidenta ji strhli k zemi a aktivistka dopadla hlavou na kamenné schody. Ošetřila ji sanitka.
Později policie oznámila, že zadržela šest Slováků a tři Číňany. Jeden z Číňanů byl zadržen za krádež letáků aktivistovi Ondrejovi Dostálovi. Tento ředitel Konzervativního ústavu byl také zadržen, a to pro neuposlechnutí výzvy veřejného činitele k rozchodu. Zadržení byli později propuštěni.
Podle Petra Švába bylo důvodem zatýkání Slováků nedorozumění, policisté byli prý z nepřehledné situace viditelně nervózní. Na stížnosti aktivistů, kterým Číňané brali transparenty, údajně odpovídali, že „nemohou nic dělat".
Demonstraci policie ukončila poté, co ji starosta městské čtvrti označil za nepovolenou a vyzval všechny demonstranty, aby se rozešli. Následně policie vytlačila z náměstí všechny lidi bez ohledu na to, zda měli nějaký transparent. Vyjádřit se k situaci policie slíbila později.
O otázce lidských práv v Číně, která patří k nejkontroverznějším při návštěvách čínských politiků, se prezidenti po jednání podle očekávání nezmínili. Chu zdůraznil, že vztahy se Slovenskem se budou rozvíjet na základě nezasahování do vnitřních záležitostí. Gašparovič vyjádřil naději, že čínské investice by mohly zvrátit hospodářský pokles, který zemi postihl během nynější krize.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.