Slovenská vláda ustoupí požadavkům protestujících nákladních autodopravců. Premiér Robert Fico v pondělí uvedl, že do konce ledna se nebude vybírat mýtné na silnicích první třídy a kabinet navrhne snížení spotřební daně na naftu. V reakci na ústupky vlády odvolali slovenští autodopravci protesty v ulicích slovenských měst.
Pozastavení výběru mýta se týká silnic první třídy, které tvoří většinu z více než dvou tisíc kilometrů zpoplatněných úseků. Výběr poplatků za jízdu po dálnicích a rychlostních komunikacích bude pokračovat bez přerušení. Na zpoplatněných úsecích první třídy se má objevit označení, že silnice podléhají placení mýta.
K TÉMATU: Kolona kamionů v Mostech už se zmenšila
Kabinet podle premiéra navrhne rovněž snížení spotřební daně na naftu přibližně o pětinu. Cena nafty na čerpacích stanicích by podle Fica po snížení daně měla klesnout na 1,01 eura (26,40 Kč) ze současných 1,14 eura za litr. Slovensko má podle ekonomů jedno z nejvyšších zdanění této pohonné hmoty v rámci EU.
Očekávaný výpadek příjmů státu ve výši 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč) by mělo pokrýt zrušení dvou ministerstev a další šetření. Počet ministerstev by se však měl snížit až po nástupu nové vlády, která vzejde z červnových voleb. Očekává se, že návrhy změn zákonů vláda projedná na mimořádné schůzi v pátek. Následně je ještě musí schválit Národní rada.
Proti zavedení systému mýta od minulého týdne protestují hlavně malí a středně velcí autodopravci, kteří tvrdí, že systém je nepřipravený a zvyšuje jim náklady.
Protesty začaly v Bratislavě a dnes se rozšířily i do dalších regionů. Dopravci rovněž upozorňovali na chyby při výběru mýta. Systém jim prý započítal poplatek, i když po zpoplatněném úseku nejeli. Kromě toho tvrdili, že musí platit za některé vymezené úseky silnic mýto v plné výši, i když po nich projeli jen několik stovek metrů.
Povinnost platit mýtné na vybraných úsecích silnic mají od 1. ledna motorová vozidla s hmotností nad 3,5 tun. Zpoplatněno je 397 kilometrů dálnic, dále 173,82 kilometru rychlostních komunikací a 1461,49 kilometru silnic první třídy. Dohromady je to více než 2032 kilometrů silnic. Elektronický systém založený na satelitní technologii vybudovala společnost SkyToll, která vyhrála tendr s nejvyšší nabídkou za zhruba 852 milionů eur.
Foto: ČTK