Slovensko vzdoruje silnějším, píše svět o "ne" zpod Tater

Zahraničí
12. 10. 2011 09:56
Slovenská vláda padla.
Slovenská vláda padla.

Dramatické hodiny v krizi eura. Ještě nikdy v novodobé historii Evropy nehleděl svět se zadrženým dechem na Slovensko tak jako tento týden v úterý. Některé evropské televize dokonce opakovaně přepínaly na živé vysílání z Bratislavy a tamního parlamentu, kde se hlasovalo o rozšíření záchranného fondu určeného pro zadlužené státy a problémové banky v eurozóně.

Slováci dokonce úspěšně exportují za hranice svůj výraz "euroval".

Malé Slovensko se postavilo silnějším sousedům a odmítlo navýšit záchranný fond eurozóny, čímž fakticky drží plány na odražení hlubší ekonomické krize jako rukojmí. Uvedl to na svém webu list The Washington Post. The Australian vidí problém eurozóny v chybějícím politickém vedení. Méně dramaticky znějí zprávy deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, který vysvětluje, že slovenské "ne" není konečné.


"Malé Slovensko se vzepřelo silnějším sousedům a odmítlo rozšířit záchranný fond určený pro zadlužené státy a problémové banky," napsal The Washington Post. "Závratě vyvolávající síla Slovenska, která zhatila hlavní záchranné úsilí řízené převážně mnohem větším Německem a Francií, jen ilustruje donkichotskou povahu evropské vlády a zpackané pokusy o záchranu."

List dále dodává, že slovenské politiky, kteří jsou nyní ve víru divokého koňského handlování, čeká pravděpodobně v nadcházejících dnech nové hlasování.

David proti Goliášům."Je to smutné memento toho, že eurozóna závisí na rozhodnutích jednotlivých států s protichůdnými zájmy," prohlásila ekonomická analytička na prestižním londýnském institutu Chatham House. Dodala, že Evropa není federací a že jedna populistická strana může vykolejit snahy bloku.

Podobně se vyjadřuje i zpravodajský server The Australian, podle kterého krize v eurozóně dosáhla kvůli chybějícímu jasnému politickému vedení nového dna. Rovněž dodal, že poslední záchranné plány zastavilo maličké Slovensko.

"Pozoruhodný spektákl dohody 17 zemí narazil do zdi v Bratislavě, metropoli země, která euro přijala teprve v roce 2009," připomněl The Australian. Dodal, že nová situace zřejmě povede k ještě většímu rozčarování voličů v Německu a dalších zemích, kde již veřejnost není šťastná z neradostných vyhlídek kvůli bídné řecké ekonomické disciplíně.

"Prohra slovenské premiérky (Ivety Radičové) neznamená definitivní slovenské 'ne' k posílení EFSF," napsal Frankfurter Allgemeine Zeitung. Dodal, že sociálnědemokratický Směr - SD někdejšího ministerského předsedy Roberta Fica chce pro návrh zvednout ruku během druhého hlasování, které se může uskutečnit už ve čtvrtek.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ