Slovenští lékaři úspěšně oddělili <span>siamská dvojčata</span>

Zahraničí
15. 9. 2007 09:12
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoSlovenští lékaři v pátek a sobotu s úspěchem provedli mimořádně náročnou operaci, při níž se jim podařilo od sebe oddělit pětiměsíční siamská dvojčata. Chlapci byli srostlí v oblasti břicha a dolní části hrudníku a podle lékařů by bez pokusu o oddělení v krátkém čase zemřeli.

Nyní mají za sebou první den samostatného života a jejich stav je stabilizovaný. Boj o život ale ještě nemají vyhraný. Podle lékařů rozhodnou následující dny, během kterých se jejich organismus bude zotavovat po operaci.

"Můžeme říci, že to dopadlo podle toho nejoptimističtějšího chirurgického scénáře," řekl po skončené asi 19hodinové náročné operaci šéf chirurgického týmu bratislavské nemocnice Vladimír Cingel.

Dvojčata jsou nyní v umělém spánku na jednotce intenzivní péče bratislavské fakultní nemocnice, přijímají umělou výživu a dýchá za ně přístroj. Dokdy tento stav potrvá, nechtějí lékaři odhadovat. Navzdory dobrým výsledkům operace není naděje na jejich přežití jistá.

Chlapci Michal a Marek se narodili předčasně v dubnu v 36. týdnu těhotenství císařským řezem, lékaři je museli kvůli problémům s trávicími orgány poprvé operovat už několik dní po narození. Následně se jejich zdravotní stav zlepšil a lékaři čekali na nejvhodnější věk, aby je mohli oddělit. Později se však zdravotní těžkosti dvojčat vrátily, začaly mít problémy s dýcháním a trávením. Bylo nutno neprodleně přistoupit k zákroku.

Operace začala v pátek těsně po poledni. Vlastnímu oddělení dětí předcházelo několikahodinové náročné dělení jejich srostlých jater. Srdce se lékařům podařilo oddělit bez komplikací i proto, že nebyla srostlá, ale jen slepená. Situaci lékařům ale komplikoval poškozený plicní systém, vývojová vada Markova srdce, omezený průtok krve do jater a nevyvinutý cévní systém.

Přibližně po 14 hodinách od začátku zákroku se podařilo oddělit tělíčka, další hodiny lékaři lékaři zacelovali rány vzniklé rozdělením v oblasti hrudníku a břicha a zpevňovali hrudní koše dětí umělými implantáty. Během operace se vystřídalo více než 40 zdravotníků.

Vladimír Cingel, šéf týmu operatérůLékaři si navzdory úspěšném výsledku operace netroufnou odhadnout další šance dětí na přežití. "Bude následovat velmi závažné pooperační období, a tam je opravdu hodně potenciálních i reálných rizik," řekl Cingel. Zatím se podle něho nevyskytla nepředvídatelná komplikace.

Podle nejzkušenějšího slovenského specialisty na siamská dvojčata profesora Jaroslava Simana chlapcům fungují dobře všechny důležité orgány včetně jater, při jejichž dělení měli lékaři asi největší obavy.

Výkony lékařů ocenili rodiče dvojčat: "Prožívala jsem to a žiji stále v nejistotě," řekla matka chlapců Marianna Müllerová, která byla po dobu operace v telefonickém spojení s lékařským týmem. První naději na přežití dala svým dětem ona sama, když se před pár měsíci rozhodla nepodstoupit potrat, i když znala diagnózu.

Rozdělování siamských dvojčat patří k nejnáročnějším chirurgickým zákrokům a nejednou končí smrtí jednoho z dětí. Na Slovensku se podle dostupných informací od 70. let minulého století narodily čtyři páry siamských dvojčat včetně posledního případu. První siamská dvojčata, která lékaři na Slovensku v roce 2000 úspěšně oddělili, byla srostlá v oblasti pánevní kosti. Chirurgové je rozdělovali dva měsíce po narození, děvčátka Andrea a Lucia doposud žijí.

V Čechách se živá siamská dvojčata podle dostupných údajů naposledy narodila v roce 1986. Velkou pozornost vyvolal osud siamských dvojčat Růženy a Josefy Blažkových, které se narodily v roce 1878 a měly společné břicho, boky a genitálie. Senzací se stalo i to, že na jaře 1910 porodily zdravé dítě. Asi nejznámější operace siamských dvojčat v ČR se uskutečnila hned po porodu, a to v roce 1980, kdy lékaři v Hradci Králové úspěšně oddělili dva chlapce srostlé v oblasti hrudní kosti a břicha.

Ilustrační foto: Karel Šanda a ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ