Bratislavský parlament bude rozhodovat o tom, zda se výročí vzniku Československa 28. října 1918 opět zařadí mezi státní svátky. Se dvěma prakticky stejnými návrhy přišli poslanci dosluhující vládní koalice Ivety Radičové.
S iniciativou přeřadit na Slovensku 28. říjen z památných dnů na státní svátek přišli tento týden nejprve poslanci z Občanské konzervativní strany (OKS), která se každoročně podílí na organizaci vzpomínkových akcích u příležitosti vzniku ČSR. Poznamenali, že vznik ČSR Slovákům poprvé v dějinách umožnil stát se státotvorným národem.
Představitelé strany současně navrhli zrušení svátku přijetí slovenské ústavy, kterou ještě za československé federace tehdejší slovenská poslanecká sněmovna schválila 1. září 1992. Obdobný návrh do sněmovny následně předložili i poslanci nejsilnější vládní strany SDKU-DS.
Schválení ani jedné z předloh není jisté. Proti se postavila opozice, které se mimo jiné nelíbí zařazení 28. října mezi státní svátky na úkor výročí přijetí ústavy. Záměr poslanců OKS kritizovala i organizace Matice slovenská.
"Z návrhu je zřejmé, že někteří ´věčně včerejší´ se neúnavně snaží zakonzervovat český pohled na naši národní minulost a dosud se nedokázali smířit s existencí samostatné Slovenské republiky," uvedla národní kulturní instituce. K založení samostatného Československa podle Matice slovenské došlo, aniž o tom věděla slovenská politická reprezentace.
V reakci na vznik ČSR přitom byla 30. října 1918 na Slovensku ustavena Slovenská národní rada, která přijala Deklaraci slovenského národa. Takzvaná Martinská deklarace vyhlásila pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a oficiálně rušila po staletí trvající spojení Slováků s Uherskem.
Výročí vzniku ČSR na Slovensku velkou pozornost v minulosti obvykle nepoutalo. Letos se vzpomínkového shromáždění v centru slovenské metropole zúčastnilo jen několik desítek lidí. V Česku je tento den státním svátkem, letos oslavy tak jako každý rok vyvrcholily předáním státních vyznamenání.