Smrt migrantů na moři: utíká jich míň, ale počet utonulých roste

Zahraničí
4. 8. 2018 11:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Od začátku roku se ve Středozemním moři utopilo přes 1500 uprchlíků a migrantů, z toho jen v červnu a červenci 850 lidí. Čísla, která zveřejnil v pátek Úřad OSN pro uprchlíky (UNHCR), jsou podle něj proto tak alarmující, že se počet utonutí zvyšuje, ale zároveň do Evropy přichází stále méně lidí. Středomoří je proto podle něj celosvětově nejrizikovější námořní cestou.

Za letošek dosud připlulo podle UNHCR přes Středozemní moře kolem 60 tisíc lidí. To je zhruba polovina oproti loňskému roku.

Hlavním cílem je v současnosti Španělsko s 23 500 nově příchozími, po něm následují Itálie s 18 500 a Řecko s 16 tisíci migranty. Nejpočetnější skupinu mezi nimi představují uprchlíci z válčící Sýrie s podílem 13,5 procenta.

UNHCR vyzval všechny státy podél tranzitních tras k rozbíjení sítí pašeráků lidí. Ti, kdo chtějí mít zisky z vykořisťování ohrožených lidí, musejí být povoláni k odpovědnosti.

UNHCR poukazuje na to, že pašeráci organizují stále nebezpečnější plavby ve stále méně vyhovujících plavidlech, která přetěžují velkým počtem lidí, a počítají s tím, že pomoc přijde včas.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Jesus Merida

Další čtení

ilustrační fotografie

Policie na východě Slovenska zabránila v útoku kyselinou na dvě ženy

Zahraničí
23. 5. 2026
Shabana Mahmoodová

Čistá migrace do Británie loni klesla téměř o polovinu na 171 000 lidí

Zahraničí
23. 5. 2026
ilustrační foto, Los Angeles

Na východě Los Angeles praskl ropovod, dle hasičů unikly desetitisíce litrů ropy

Zahraničí
22. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ