Javier Solana, vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku řekl, že je na jednotlivých členských státech EU, zda se rozhodnou pro účast na americkém protiraketovém systému. Nicméně unie jako celek neplánuje, že by se k němu připojila.
Solana zároveň na neformálním jednání ministrů obrany EU v německém Wiesbadenu vzkázal Rusku, že případný vznik americké protiraketové základny v České republice a Polsku nikoho neohrozí, píše agentura AP. "My Evropané nemáme zájem vybudovat zařízení takového typu," prohlásil Solana."Rozhodnout se musí každá země," dodal.
Spojené státy v lednu formálně oslovily Českou republiku a Polsko se žádostí vybudovat na jejich území část svého protiraketového systému. Premiéři Česka a Polska Mirek Topolánek a Jaroslaw Kaczyński minulý týden oznámili, že jejich vlády s americkou stranou zřejmě zahájí jednání na toto téma.
Proti americkému záměru se ostře staví Rusko. Naposledy náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško prohlásil, že přítomnost americké protiraketové základny poblíž ruských hranic bude faktorem, se kterým bude Rusko muset počítat ve vojenskopolitické oblasti i při praktickém rozvoji vlastní armády. Minulý týden velitel ruských raketových vojsk Nikolaj Solovcov prohlásil, že Rusko může na případný americký protiraketový systém ve střední Evropě zaměřit své vlastní rakety.
Solana v reakci na pohrůžky ruské strany uvedl, že by nikdo Čechům a Polákům neměl vnucovat rozhodnutí, a dodal, že ČR ani Polsko nepředstavují pro nikoho bezpečnostní hrozbu.
Německý ministr obrany Franz Josef Jung podle agentury DPA před začátkem jednání vyzval členské státy NATO ke společnému stanovisku k eventuálnímu umístění raketové základny v Česku a Polsku. Po zasedání zopakoval, že by bylo vhodné, aby případná protiraketová základna byla součástí obranného systému NATO a aby se o celém projektu jednalo v Radě
Foto: Jiří Pekárek