Sotva ho zvolili, chce antiklerikál sundat kříž ze Sejmu

Zahraničí
12. 10. 2011 12:20
Janusz Palikot bojuje proti vlivu církve na politiku.
Janusz Palikot bojuje proti vlivu církve na politiku.

Šéfovi polské antiklerikální strany Januszi Palikotovi se nelíbí, že v jednacím sále parlamentu visí kříž. O jeho možném odstranění chce jednat s předsedou parlamentu a připomenout mu, že polský stát má být ve věci náboženského vyznání neutrální. Palikot, jehož hnutí se v neděli nečekaně stalo třetí nejsilnější stranou v polském parlamentu, to řekl v televizi TVN24.

"My ten kříž sundávat nebudeme, ale určitě se obrátíme na předsedu parlamentu s prosbou o dodržování ústavy," uvedl Palikot. Jeho strana deset procent voličů oslovila sliby udělat ze silně katolického Polska světský stát. Palikotovo hnutí v rámci oddělení církve od státu chce, aby kněží platili daně, aby ve školách byla zrušena výuka náboženství nebo aby z veřejných míst zmizely kříže.

Do jednacího sálu Sejmu, dolní komory parlamentu, kříž z ebenového dřeva v noci z 19. na 20. října 1997 pověsili dva poslanci z dnes již neexistující Volební akce Solidarita (AWS). Jeden z nich při tom spadl ze žebříku, což bylo považováno za zlé znamení. Poslanci AWS kříž na stěně za zády předsednictví Sejmu umístili bez jeho vědomí. Na tomto místě křesťanský symbol v jednacím sále zůstal dodnes.

Podle Palikota v této věci dosud platila shoda na porušování zákona. "Je třeba, aby se ústavnost vrátila na místa, v nichž jsou schvalovány zásadní zákony."

V Polsku má katolická církev, k níž se podle statistik z roku 2009 hlásí skoro 90 procent obyvatel země, stále silný vliv na veřejný život. Někteří kněží se při mších nijak netají svými politickými preferencemi, dokážou vyhrožovat poslancům, kteří by se mohli chovat v rozporu s hodnotami katolické církve. Zákonodárcům, kteří chtěli zvednout ruku pro návrh zákona schvalujícího umělé oplodnění metodou in vitro, například jistý biskup hrozil vyloučením z církve.

Právě potraty, marihuana nebo práva homosexuálů jsou dalšími klíčovými tématy, o nichž Palikotovo hnutí hodlá probudit debatu v konzervativní zemi (potraty jsou povolené jen v případě ohrožení matky, když otěhotněla následkem trestného činu či pokud je plod vážně deformovaný; lékařům za nelegální potrat hrozí dva roky vězení, za držení či pěstování marihuany jsou až tři roky vězení při malém množství, až osm při velkém - pozn. red.).

Šéfredaktor nejčtenějšího seriózního deníku v Polsku Gazeta Wyborcza, Adam Michnik, je rád, že hlasy mnohdy nerozhodnutých voličů získal Palikot, a ne nějaký radikál. "Je to inteligentní člověk, uvážlivý, který má smysl pro odpovědnost za stát. Z jeho strany se neobávám ničeho nebezpečného," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Autor: - mav -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Slovenský prezident a ministr obrany nastoupili na výcvik armádních záloh

Zahraničí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ