Ve Frankfurtu nad Mohanem začal soud se švýcarským špionem, který se podle obžaloby snažil získávat informace z německé finanční správy. V případu jde o snahu Švýcarska zjistit, jak německé finanční úřady postupovaly v kontroverzních nákupech dat ze švýcarských bank.
Německé úřady informace o kontech ve švýcarských bankách kupují proto, aby zjistily, zda v bankách nejsou uloženy nezdaněné peníze německých občanů, jak se tomu opakovaně v minulosti stalo. Švýcarsko tento postup dlouhodobě kritizuje a dokonce kvůli němu do Německa nasadilo nejméně jednoho agenta.
Čtyřiapadesátiletý Daniel M., který je od dubna ve vazbě, v Německu podle obžaloby nejméně mezi červencem 2011 a únorem 2015 v zájmu "cizí moci" prováděl špionáž. O jeho nasazení s cílem zjistit totožnost daňových úředníků, kteří se podílejí na nákupu dat o klientech švýcarských bank, věděli vysoce postavení švýcarští politici, což krátkodobě poznamenalo vztahy s Německem.
"Místo špiclování úspěšných daňových úředníků v Severním Porýní-Vestfálsku při jejich práci, by Švýcarsko mělo konečně vážně začít bojovat proti podezřelým finančním obchodům a daňovým únikům," řekl v květnu německý ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD). Postup Švýcarska přitom označil za zcela nepřijatelný.
Obhajoba dala podle německých médií u soudu najevo zájem na krátkém procesu. Pro Daniela M. požaduje podmíněný trest.
Informace ze švýcarských bank kupuje pravidelně například nejlidnatější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Podle dřívějších údajů zemského ministerstva financí díky tomu od roku 2015 získala na daňových doplatcích 1,8 miliardy eur (přes 46 miliard Kč). Nejvyšší německé a evropské soudy kupování informací o kontech v minulosti opakovaně označily za právně přípustné.