<span>Soumrak lordů.</span> Labouristé chtějí v Británii Senát

Zahraničí
15. 3. 2010 14:30
Sněmovna lordů je specificky britskou insitucí.
Sněmovna lordů je specificky britskou insitucí.

Sněmovna lordů je specificky britskou insitucí.Britská vláda hodlá přeměnit Sněmovnu lordů ve volenou parlamentní komoru vytvořenou po vzoru amerického Senátu. Labouristický ministr dopravy Andrew Adonis v televizním rozhovoru potvrdil, že reforma bude součástí volebního programu labouristů.

Labouristé reformují Sněmovnu lordů již od svého nástupu k moci před 13 lety. V roce 1999 prosadili reformu vyřazující většinu dědičných šlechticů.

Nyní má Sněmovna lordů 746 členů, z toho 92 jsou dědiční peerové. Většinu členů tak tvoří lordi navržení politickými stranami. Labouristé se snažili proměnit Sněmovnu lordů i později, ale jejich plány narazily na odpor jejích členů.

ČTĚTE TAKÉ: Náskok toryů se tenčí. Cameron ostře zaútočil 
                        Britský premiér Brown stráví dovolenou jako dobrovolník
                        Browna má udržet nad vodou i poradce královny

Nyní chtějí navrhnout komoru o 300 členech, kteří budou voleni na pět let a mohou být zvoleni nejvýš na tři funkční období. Každých pět let bude volena poměrným systémem třetina členů. Vláda navrhne konzultaci o názvu nové komory, nejčastěji se mluví o Senátu. V každém případě takřka s určitostí zanikne název Sněmovna lordů používaný od 14. století.

Podle Adonise může být zákonodárné shromáždění v moderním světě legitimní jen tehdy, když bude plně volené. Podle něj ministr spravedlnosti Jack Straw oznámí konkrétní návrhy velmi brzy.

Demonstranti odsuzují parlament kvůli skandálu s výdaji poslanců.Opoziční liberální demokraté jsou také pro volenou horní parlamentní komoru a konzervativci jsou pro převážně volenou komoru. Obě opoziční strany však kritizovaly záměry labouristů jako předvolební trik s tím, že měli na reformu parlamentu 13 let a s dalším návrhem přicházejí jen pár týdnů před volbami, které musejí být do začátku června.

Podle labouristických záměrů budou muset poslanci nové komory žít v Británii a platit zde daně. Požadavek následuje po kontroverzi kolem místopředsedy konzervativců a člena Sněmovny lordů Michaela Ashcrofta, který po letech kontroverzí až nedávno přiznal, že neplatí v Británii daně ze svých výdělků v zahraničí. Ty tvoří většinu příjmů podnikatele.

Kritici také tvrdí, že plně volená Sněmovna lordů povede k mocenským střetům mezi oběma komorami. Podle Adonise to však v Británii může fungovat "jako u většiny demokracií", když vláda bude odpovědná jen Dolní sněmovně.

Ilustrační foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ