Španělsko požaduje spravedlivější kritéria pro stanovení kvót na přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie. Španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo v rozhovoru s německým deníkem Die Welt řekl, že Brusel by měl více zohledňovat nezaměstnanost a migrační politiku přijímajících států.
Evropská komise navrhla kvóty na rozdělení 40 tisíc uprchlíků v Řecku a Itálii mezi jednotlivé státy osmadvacítky na základě jejich HDP, počtu obyvatel, nezaměstnanosti, počtu dosavadních žádostí o azyl a počtu míst v azylových zařízeních."Prvním dvěma kritériím je přikládána větší váha. Podle mého názoru nejsou dostatečně brány v potaz nezaměstnanost a opatření v migrační politice," řekl García-Margallo v rozhovoru, který přináší čtvrteční vydání německého listu.
"Protože když je nezaměstnanost tak vysoká jako nyní ve Španělsku, 22 procent, nemohu nabídnout lidem férovou šanci, že se integrují," upozornil šéf španělské diplomacie.
Kromě toho podle něj Španělsko v uplynulých letech investovalo spoustu peněz a zahájilo komunikaci se zeměmi původu běženců, jako jsou Mauritánie, Senegal a Maroko, s cílem dostat přistěhovalectví pod kontrolu.
"Ano, musíme se podílet na řešení problému, je to evropský problém. Ale kritéria pro rozdělení uprchlíků musí být spravedlivá," zdůraznil García-Margallo. Se závaznými kvótami jako takovými nesouhlasí především východní členské země EU včetně České republiky.
Španělský premiér Mariano Rajoy v Berlíně potvrdil, že jeho země, v níž žije 46,5 milionu lidí, hodlá přijmout 2739 žadatelů o azyl z těch, kteří jsou nyní v Řecku a Itálii.
Španělsko žádá spravedlivější rozdělení uprchlíků do EU
Zahraničí
3. 9. 2015 08:30
Španělský ministr zahraničí Manuel García-Margallo (vlevo).
Autor: ČTK Foto: ČTK