Španělská politika má novou hvězdu. Stala se jí bývalá poslankyně Evropského parlamentu Rosa Díezová. Jednašedesátiletá politička odešla v roce 2007 ze Španělské dělnické socialistické strany a založila si vlastní centristické hnutí Jednota pokroku a demokracie (UPyD). V době, kdy zemí zmítá ekonomická krize, nabízí alternativu k současným politikům. Hlásá, že je potřeba změnit systém zevnitř a podle posledních průzkumů se stala nejuznávanější političkou v zemi.
Příklon k novým, menším, ne tolik veřejně známým stranám lze zaznamenat ve všech zemích jižní Evropy, které bojují s obrovským zadlužením a vysokou nezaměstnaností. V Itálii v nedávných volbách uspěl se svým hnutím bývalý komik Beppe Grillo (v nynějších místních volbách ale propadlo), v Řecku zase získala loni velký počet hlasů radikální levice SYRIZA Alexise Tsiprase.
Jak ukazuje průzkum společnosti Metroscopia, kdyby se španělské volby konaly nyní, strana Díezové by získala až 30 křesel v 350členném parlamentu. Nyní jich má pouze pět. Zisk 30 křesel by byl vzhledem k volebnímu systému, který, ač poměrný, výrazně zvýhodňuje dvě hlavní strany, vynikající výsledek.
Změna volebního systému je jedním z pilířů programu strany. Kromě toho UPyD usiluje mimo jiné o posílení centrální vlády na úkor autonomních společenství.
Po rozpadu Unie pro demokratický střed (UCD) prvního postfrankistického premiéra Adolfa Suaréze ve Španělsku od 80. let vládli pouze lidovci, nebo socialisté.
"Systém dvou velkých stran již dusí demokracii a lidé to vědí. Velká většina španělských občanů chce radikální změnu politického systému," uvedla Rosa Díezová.
Politička si sice pěstuje ne příliš obvyklou image - má asymetricky sestříhané vlasy a každý nehet na ruce jiné barvy - nicméně její postoje nejsou nijak revoluční. Považuje se za sociálně založeného liberála, který podporuje tržní ekonomiku a individuální svobody.
Otec Díezové byl za své politické názory vězněn během éry vlády generála Franka a ona, jak sama říká, vyrostla na politice. Když generál Franco zemřel a v zemi se konečně v roce 1977 konaly volby, bylo pro ní logické kandidovat. V politice se tedy pohybuje už od této doby.
"Volil jsem ji, protože je velmi charismatická. Je odvážná a jiná než ostatní. Myslím si, že se bude snažit bořit bariéry a dělat odlišné věci než jiní politici. Ze dvou hlavních stran jsem absolutně zklamaný," uvedl José Miguel Delgado, který pro Díezovou hlasoval ve volbách v roce 2011.
Toto hlasování vyhrála pravicová Lidová strana a získala tehdy téměř 45 procent hlasů. Nyní ale podpora premiéra Mariana Rajoye klesla na 29 procent jak kvůli nepopulárním úsporám, tak i kvůli obviněním některých představitelů jeho strany z korupce. UPyD by tak v příštích volbách mohla pomýšlet na lepší umístění, než jakým bylo minule čtvrté místo za Sjednocenou levicí.