Spor o irské hranice: zpomalí vyjednávání o brexitu?

Zahraničí
26. 11. 2017 19:15
Irský premiér Leo Varadkar.
Irský premiér Leo Varadkar.

Spor o budoucí podobu hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která se po odchodu Británie z Evropské unie stane vnější hranicí EU, nabírá na síle. Vláda v Dublinu požaduje garance, že hranice zůstane i po brexitu propustná, jinak hrozí, že bude blokovat zahájení rozhovorů o budoucích vztazích Británie a evropské sedmadvacítky. Britský ministr mezinárodního obchodu Liam Fox naopak uvedl, že o otázce budoucí podoby irsko-severoirské hranice Londýn rozhodne až poté, co bude jasné, jak budou vypadat obchodní vztahy.

Podoba hranice dělící ostrov Irsko na nezávislou Irskou republiku a Severní Irsko, které je součástí Spojeného království, je jednou ze zásadních otázek, kterou musí v rámci rozhovorů o brexitu vyjednávači vyřešit. Británie by měla unii opustit 29. března 2019.

Irský premiér Leo Varadkar trvá na písemných zárukách, že po brexitu zůstane hranice se Severním Irskem prostupná. Jinak by mohl Dublin zablokovat zahájení druhé fáze jednání o odchodu Británie z EU, o kterém by podle dosavadních plánů mohl unijní summit rozhodnout již v polovině prosince.

Britský ministr mezinárodního obchodu Fox, který byl před loňským referendem jedním z hlavních zastánců brexitu, stanici Sky News řekl, že rozhodnutí o podobě hranice by mohlo padnout až později. Nejdříve je podle něj nutné dohodnout se na principech budoucích obchodních vztahů Británie a evropské sedmadvacítky.

"Nechceme, aby tam byla nepropustná hranice, ale Spojené království opustí celní unii a jednotný trh," zdůraznil Fox.

Podle irského eurokomisaře Phila Hogana by ale Británie, nebo aspoň Severní Irsko, měly zůstat součástí celní unie a jednotného trhu. Otázku hranice by to podle něj vyřešilo. Irsko bude v této otázce "hrát nadále tvrdou hru", uvedl Hogan.

Podle agentury Reuters ale bude těžké prosadit stav, ve kterém by platila v Severním Irsku jiná pravidla než v Anglii, Skotsku a Walesu. Proti takovému uspořádání se totiž staví severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která podporuje menšinovou vládu konzervativců premiérky Theresy Mayové v Londýně. "Nepodpoříme žádné řešení, které vytvoří překážky v obchodu mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království," zdůraznila dnes předsedkyně DUP Arlene Fosterová.

Šéf Evropské rady Donald Tusk v pátek Británii vyzval, aby do 4. prosince dosáhla pokroku v jednáních o finančním vyrovnání, o režimu na irské hranici a o právech občanů EU v zemi po odchodu z unie. Pokud takový posun v tomto termínu nepřijde, nebude podle něj moci unijní summit v polovině prosince rozhodnout o začátku diskuse s Londýnem o budoucích obchodních a dalších vztazích.

Situaci kolem irské hranice by mohla zkomplikovat i politická krize v Irsku, které patrně míří k předčasným volbám. Opoziční strana Fianna Fáil, která podporuje menšinovou vládu premiéra Varadkara, totiž prosadila na příští týden v parlamentu hlasování o nedůvěře vicepremiérce Frances Fitzgeraldové. Varadkar se nechal slyšet, že pokud nebude návrh do úterka stažen, bude nucen parlamentní volby uspořádat ještě před Vánoci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jonas Ekstromer

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ