Srbská policie zakročila proti migrantům. Nepustila je přes hranice

Zahraničí
14. 11. 2016 19:34
Uprchlíci (ilustrační foto).
Uprchlíci (ilustrační foto).

Srbská policie zabránila zhruba 130 migrantům, aby ilegálně přešli hranici do Chorvatska. Běženci se vydali v pátek pěšky po dálnici z Bělehradu do Záhřebu s cílem dostat se do Chorvatska a pak pokračovat dál na Západ. Podle srbských médií skupina na hranicích narazila na odpor policie a v pondělí večer se rozhodla vrátit do srbské metropole.

Většina těchto migrantů, pocházejících převážně z Afghánistánu a z Pákistánu, po příchodu k hranicím strávila noc na pondělí za dvoustupňového mrazu pod širým nebem nedaleko hraničního přechodu Šid-Tovarnik. Jejich pokusům projít tímto přechodem posílená policejní jednotka zabránila.

V pondělí odpoledne se uprchlíci rozhodli přejít hranici přes pole a prorazit plot, ale i tam na ně čekali srbští policisté. Navíc na druhé straně byly připraveny zasáhnout posílené řady chorvatské policie.

Migranti prý žádný střet s policisty nechtěli, a proto se vrátili k přechodu. Nejprve byli nadále odhodlaní pokračovat v pokusu dostat se do Chorvatska a pak dál do bohatších zemí Evropské unie, ale v podvečer se rozhodli odejít do Šidu a vlakem odjet zpět do Bělehradu.

Bělehradská televize B92 poznamenala, že se jedná o ekonomické migranty, a to převážně o mladé muže.

"Srbsko nedovolí migrantům, aby blokovali dálnici a hraniční přechody kvůli tomu, že chtějí vstoupit do jiné země, která je nechce přijmout," prohlásil srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović k napjaté situaci na srbsko-chorvatské hranici. Mimo jiné sdělil, že se kvůli problémům s migranty připravují tři nové zákony - o poskytování azylu, o cizincích a o testech DNA.

Podle oficiálních údajů je nyní v Srbsku přes šest tisíc migrantů, nevládní organizace ale odhadují, že jich je sedm až deset tisíc. Ředitel nevládního Centra na ochranu a pomoc žadatelům o azyl Radoš Djurović tvrdí, že přijímací střediska v zemi jsou prakticky plná a podmínky jsou v nich velmi špatné. Kvůli tomu podle něj žije kolem 4500 běženců jako bezdomovci. Jen v Bělehradu jich v parcích a na ulicích přežívá nejméně tisíc.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Francová Anna

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ