Poddaní Alžběty II.
Stažení britské vlajky v Belfastu budí napětí
04.12.2012 12:55
Nejméně pět policistů a dva členové ostrahy utrpěli zranění při výtržnostech na radnici v Belfastu, které vypukly poté, co katolická většina v radě odhlasovala, že po většinu dní v roce na ní nebude vyvěšena britská vlajka.
Více než tisícovka protestantů s britskými vlajkami demonstrovala před radnicí, když městská rada v poměru hlasů 29 ku 21 schválila, že britská vlajka bude vyvěšena jen 17 dní v roce. Vlajka tam doposud vlála denně od roku 1906, kdy budova byla zprovozněna. Dav se pokusil do radnice proniknout, ale policie tomu zabránila.
Tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány, které si vyžádalo přes 3600 obětí, ukončila v roce 1998 dohoda mezi oběma znesvářenými stranami.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.