Stovky imigrantů se opět snažily dostat z Calais do Británie

Zahraničí
31. 7. 2015 16:00
Tunel hlídá více než čtyři sta policistů.
Tunel hlídá více než čtyři sta policistů.

Stovky nelegálních imigrantů se v noci na dnešek opět pokoušely dostat z Francie do Británie tunelem pod Lamanšským průlivem. Policejní zdroje hovoří o tisíci až 1400 zmařených pokusech, přičemž mnozí běženci se o to pokoušeli několikrát. Podle mluvčího společnosti Eurotunnel se ale situace poněkud zklidnila díky tomu, že ochranu tunelu posílilo 120 policistů. Situace se naopak vyhrotila na anglické straně, kde kolabuje doprava.

Policie v noci zatkla na třicet běženců, nikdo přitom nebyl zraněn. U terminálu, kde se odbavují vlakové soupravy přepravující automobily podmořským tunelem do Anglie, byl ráno klid. Stály zde policejní automobily. "Dorazily posily, ale tlak migrantů stále trvá. Je stále těžké to zvládat," řekl  jeden z více než 400 policistů, kteří podmořský tunel střeží.
Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že už dva měsíce registruje každou noc 1500 až 2 tisíce pokusů stovek převážně afrických imigrantů dostat se do Británie. O život přitom již přišla desítka běženců. Paříž a Londýn hledají společně způsoby, jak situaci rychle vyřešit. Britové v úterý dali Francouzům na posílení bezpečnosti u terminálu tunelu v Calais sedm milionů liber (269 milionů Kč).

Premiér David Cameron slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky. "Situace je nepřijatelná. Lidé se snaží nelegálně vstoupit do naší země a zdejší řidiči kamionů a dovolenkáři čelí dopravním problémům. Bude to složitá otázka po celé léto. Pracujeme na tom. Nevylučujeme žádnou akci, která by umožnila situaci řešit," řekl Cameron po schůzce vládního výboru Cobra pro mimořádné události. Dodal, že přitom spolupracuje s Paříží.

Podle Reuters někteří britští politici požadují, aby vláda vyslala na ochranu hranice armádu.
Na silnici u britského terminálu podmořského tunelu v hrabství Kent zůstaly kvůli problémům s přistěhovalci z Calais ve frontách tisíce kamionů. Podle webu BBC hodlá armáda pomoci tím, že nákladním autům dá dočasně k dispozici některé své tamní pozemky. Kamiony u tunelu nyní čekají na odbavení až 20 hodin.

Vše navíc ztěžuje stávka a blokády zaměstnanců trajektů v přístavu Calais, kudy se jinak také převážejí auta mezi Francií a Británií. Lidé protestují proti propouštění a vláda se s nimi zatím není s to dohodnout.

Představitel OSN Peter Sutherland v reakci na čtvrteční výzvy britského tisku k vyslání britské armády do Calais a další podle něj přehnané výroky ohledně tamní situace řekl, že se jedná především o humanitární krizi. Poznamenal, že počet přistěhovalců v Calais je výrazně menší než například loňský počet žadatelů o azyl v Británii, kterých bylo 24 tisíc.

"Británie by mohla přijmout všechny migranty v Calais a ani bychom si toho nevšimli. Byla by to jen kapka vody v oceánu. Krize je jinde a řešit ji musí země společně," napsal list The Times. "Problém v Calais se nedá vyřešit v Calais. Je to jen malá část evropského či světového problému, který nemá jasné řešení," usoudil další britský deník The Independent.

Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy. Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti. Oblast terminálu o rozloze 650 hektarů má plot o délce 28 kilometrů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ