Štrasburk odsoudil Polsko, že pomáhalo CIA s mučením Arabů

Zahraničí
24. 7. 2014 13:34
Polsko mohlo zabránit mučení CIA (ilustrační foto).
Polsko mohlo zabránit mučení CIA (ilustrační foto).

Polsko porušilo úmluvu o ochraně lidských práv, když na svém území povolilo americké Ústřední zpravodajské službě zadržet dvojici podezřelých z terorismu. Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva v případu dvou údajných členů teroristické sítě al-Kajda. Mluvčí polského prezidenta v první reakci uvedla, že verdikt poškozuje image Polska, zatímco expremiér Leszek Miller neváhal závěr soudu označit za "nespravedlivý a nemorální".

Rozhodnutí soudu připouští, že se v Polsku nachází tajné vězení CIA, což Varšava vždy popírala. Spojené státy již dříve přiznaly, že podezřelé členy al-Kajdy držely a vyslýchaly mimo americké území, neuvedly však, v kterých zemích.

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec saúdskoarabského původu abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení. Polsko mělo jejich zadržení zabránit a stíhat odpovědné osoby, soudí údajní teroristé. Vyčítají polským úřadům, že touto svou pasivitou umožnily, aby se oba stali obětí nelidského a ponižujícího zacházení a byli nelegálně připraveni o svobodu.

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Polsko porušilo mimo jiné články úmluvy zakazující mučení. Podle soudu se provinilo také proti právu na svobodu a vyšetření obvinění.

Polsko tak oběma mužům musí nyní zaplatit odškodné, jednomu ve výši 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) a druhému 130 tisíc eur (3,6 milionu korun). Rozsudek je pro zemi, která je smluvní stranou Evropské úmluvy o lidských právech, právně závazný. Podle mluvčí prezidenta Bronislawa Komorowského Joanny Trzaskové-Wieczorekové však Polsko má ještě možnost odvolat se.

"Verdikt štrasburského soudu ohledně vězení CIA je pro Polsko nepříjemný, zemi finančně zatěžuje a poškozuje její image," prohlásila mluvčí v první reakci Varšavy na dnešní závěr Evropského soudu pro lidská práva.

Zato Miller, který v době aféry kolem údajných vězení CIA v zahraničí stál v čele vlády, rozsudek důrazně odmítl jako "nespravedlivý a nemorální". Podle jeho vyjádření by pro Polsko bylo absurdní zaplatit nějakou pokutu "vrahům". "Je to nespravedlivé, protože je to založené na fámách, spekulacích a pomluvách. Materiál, který polské úřady tomuto soudu poslaly, soud odmítl a nevzal ho v úvahu," uvedl expremiér. "Je to nemorální, protože soud staví práva vrahů nad práva obětí," dodal. Zároveň opětovně popřel existenci vězení CIA v Polsku. "Mnohokrát jsem muž řekl, že takové vězení neexistovalo a nemám, co bych k tomu dodal," prohlásil.

Dvojice je nyní zadržována v americké věznici Guantánamo na Kubě. Spojené státy jurisdikci Evropského soudu pro lidská práva nepodléhají.

Polské úřady vždy popíraly, že se na území Polska nachází vězení řízené CIA. Země přitom patří k důležitým spojencům USA. Rozhodnutí soudu může mít důsledky i pro další evropské země, ve kterých se údajně nacházejí věznice CIA. Podobná obvinění byla ve Štrasburku totiž vznesena i vůči Rumunsku a Litvě.

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ