Štrasburk odsoudil Polsko, že pomáhalo CIA s mučením Arabů

Zahraničí
24. 7. 2014 13:34
Polsko mohlo zabránit mučení CIA (ilustrační foto).
Polsko mohlo zabránit mučení CIA (ilustrační foto).

Polsko porušilo úmluvu o ochraně lidských práv, když na svém území povolilo americké Ústřední zpravodajské službě zadržet dvojici podezřelých z terorismu. Rozhodl tak Evropský soud pro lidská práva v případu dvou údajných členů teroristické sítě al-Kajda. Mluvčí polského prezidenta v první reakci uvedla, že verdikt poškozuje image Polska, zatímco expremiér Leszek Miller neváhal závěr soudu označit za "nespravedlivý a nemorální".

Rozhodnutí soudu připouští, že se v Polsku nachází tajné vězení CIA, což Varšava vždy popírala. Spojené státy již dříve přiznaly, že podezřelé členy al-Kajdy držely a vyslýchaly mimo americké území, neuvedly však, v kterých zemích.

Saúdský Arab Abdar Rahím Našírí a Palestinec saúdskoarabského původu abú Zubajdá se na soud obrátili s obviněním, že je CIA tajně přepravila do vězení v polských lesích, kde byli podrobeni mučení. Polsko mělo jejich zadržení zabránit a stíhat odpovědné osoby, soudí údajní teroristé. Vyčítají polským úřadům, že touto svou pasivitou umožnily, aby se oba stali obětí nelidského a ponižujícího zacházení a byli nelegálně připraveni o svobodu.

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že Polsko porušilo mimo jiné články úmluvy zakazující mučení. Podle soudu se provinilo také proti právu na svobodu a vyšetření obvinění.

Polsko tak oběma mužům musí nyní zaplatit odškodné, jednomu ve výši 100 tisíc eur (2,7 milionu korun) a druhému 130 tisíc eur (3,6 milionu korun). Rozsudek je pro zemi, která je smluvní stranou Evropské úmluvy o lidských právech, právně závazný. Podle mluvčí prezidenta Bronislawa Komorowského Joanny Trzaskové-Wieczorekové však Polsko má ještě možnost odvolat se.

"Verdikt štrasburského soudu ohledně vězení CIA je pro Polsko nepříjemný, zemi finančně zatěžuje a poškozuje její image," prohlásila mluvčí v první reakci Varšavy na dnešní závěr Evropského soudu pro lidská práva.

Zato Miller, který v době aféry kolem údajných vězení CIA v zahraničí stál v čele vlády, rozsudek důrazně odmítl jako "nespravedlivý a nemorální". Podle jeho vyjádření by pro Polsko bylo absurdní zaplatit nějakou pokutu "vrahům". "Je to nespravedlivé, protože je to založené na fámách, spekulacích a pomluvách. Materiál, který polské úřady tomuto soudu poslaly, soud odmítl a nevzal ho v úvahu," uvedl expremiér. "Je to nemorální, protože soud staví práva vrahů nad práva obětí," dodal. Zároveň opětovně popřel existenci vězení CIA v Polsku. "Mnohokrát jsem muž řekl, že takové vězení neexistovalo a nemám, co bych k tomu dodal," prohlásil.

Dvojice je nyní zadržována v americké věznici Guantánamo na Kubě. Spojené státy jurisdikci Evropského soudu pro lidská práva nepodléhají.

Polské úřady vždy popíraly, že se na území Polska nachází vězení řízené CIA. Země přitom patří k důležitým spojencům USA. Rozhodnutí soudu může mít důsledky i pro další evropské země, ve kterých se údajně nacházejí věznice CIA. Podobná obvinění byla ve Štrasburku totiž vznesena i vůči Rumunsku a Litvě.

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ