Styl psaní na klávesnici se <span>může stát člověku osudný</span>

Zahraničí
28. 3. 2010 10:00
Rytmus psaní na klávesnici může prý pomoci při odhalování zločinců.
Rytmus psaní na klávesnici může prý pomoci při odhalování zločinců.

Rytmus psaní na klávesnici může prý pomoci při odhalování zločinců.Vědci jsou přesvědčeni, že je možné podle stylu psaní rozpoznat věk, pohlaví a kulturu, ze které dotyčný či dotyčná pocházejí. Stačí na to prý deset úderů do klávesnice.

Technologie, která sleduje rychlost a rytmus psaní, by mohla napomoci při odhalování například pedofilů, kteří se snaží seznámit s dětmi prostřednictvím sociálních sítí, jako je Facebook. Bývalý detektiv a nyní šéf katedry Kybernetických zločinů a zabezpečení počítačů Phil Butler věří, že se software, na kterém pracují jeho kolegové, se může hodit pro boj i s podvodníky a organizovaným zločinem.

"Chceme dát moderátorům diskusních fór technologie, díky kterým by na základě rytmu psaní poznali, jestli se nějaký dospělý nesnaží vetřít mezi děti," řekl listu The Daily Telegraph. "Soudy dnes mají možnost zakázat sexuálním násilníkům používat počítač. S touto technologií by mohly odsouzeným nařídit, aby 'zanechali‘ vzorek svého stylu psaní, takže by mohli být odhaleni, pokud by porušili zákaz používání počítače."

Software, který rozpozná "otisk" člověka díky tomu, jak píše, zatím ale není připraven pro praktické použití. Je ještě nutné, aby pokračoval výzkum. Nicméně Butler věří, že nebude dlouho trvat a technologie bude moci být nasazena v boji proti zločinu. A to nejenom státními složkami: "O tento produkt se zajímá i soukromý sektor, protože by technologie mohla být použita i při identifikaci uživatelů, třeba při bankovních službách poskytovaných na internetu."

Foto: profimedia.cz

Autor: arf

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ