Mezinárodní premiérou belgického snímku Žádný člověk není ostrov sám pro sebe začal v Praze festival dokumentů o lidských právech Jeden svět, jehož hlavním tématem je hledání domova. Příběh Tunisana Omara a Adama z Ghany, kteří se dostali na italský ostrov Lampedusa, pořadatelé nabídli divákům hned na čtyřech místech najednou.
Mimořádné jednání
Summit EU: Turecko žádá další miliardy a snadná víza
07.03.2016 11:32 Aktualizováno 07.03. 22:12
Turecký premiér Ahmet Davutoglu na společném summitu s Evropskou unii zaskočil své evropské protějšky. O jeho nečekané žádosti o další peníze na pomoc syrským uprchlíkům i o plánu na spojení návratu migrantů z řeckých ostrovů do Turecka s přesídlováním syrských uprchlíků přímo z Turecka do EU debatovali premiéři a prezidenti unijních zemí dlouho do večera.
Některé body z návrhu závěrečného prohlášení naleznete ZDE.
Někteří z nich mají totiž s navrženými kroky problém. O věci od odpoledne diskutují už bez přítomnosti tureckého premiéra, který by se měl vrátit ke společné večeři až poté, co země EU dospějí k nějakému rozhodnutí.
Podle informovaného unijního činitele je ale k dohodě nad tureckými představami daleko. Je tak možné, že dnešní schůzka tuto věc vůbec nevyřeší a vrátí se k ní až například řádný summit EU za dva týdny. Davutoglu své evropské partnery novými návrhy překvapil, připouštějí diplomaté. Některým lídrům podle nich vadí způsob, jakým byli s plánem seznámeni.
Mezi nespokojenými je podle informovaných diplomatů například maďarský premiér Viktor Orbán, kterému vadí především Turky navržený systém "jednoho za jednoho". Tedy, že za každého syrského občana, kterého Ankara převezme zpět z řeckých ostrovů, by EU přijala v rámci rozsáhlého programu přesídlení jednoho syrského uprchlíka s právem na azyl z Turecka. Orbán, jehož mluvčí v této souvislosti hovořil dokonce o maďarském "vetu", dává už delší dobu najevo hlasitý odpor ke všem formám přijímání uprchlíků a migrantů.
Naopak německá kancléřka Angela Merkelová či nizozemský premiér Mark Rutte podle tohoto činitele tlačí unii k dohodě už v pondělí. Martin Selmayr, vlivný a dobře informovaný spolupracovník šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Juncker ale večer na twitteru optimisticky napsal, že "průlom tuto noc je možný".
Nejistý výsledek
Krátce po 22. hodině SEČ stále tak není výsledek summitu vůbec jistý. Davutoglu požádal o další tři miliardy eur (přes 80 miliard korun) do roku 2018 ke stejné částce, domluvené už loni v listopadu. Evropská finanční podpora má v Turecku sloužit ke zlepšení situace více než 2,5 milionu uprchlíků ze Sýrie, kteří jsou na tureckém území.
Za intenzivnější tureckou pomoc s řešením evropské migrační krize chce Ankara také uvolnění vízové povinnosti pro Turky do letošního června a otevření nových kapitol v jednání o přístupu Turecka k EU.
Davutoglu nabídl, že Turecko začne z řeckých ostrovů přebírat zpět migranty, kteří tam dorazili nelegálně. Podmínkou je rozhodnutí unie spustit rozsáhlý projekt přesídlení syrských občanů s právem na azyl EU přímo z Turecka. Ankara přitom navrhla, aby za každého Syřana, kterého přebere od Řecka, přijala EU jednoho občana téže země s právem na ochranu.
Sobotka: Turecké návrhy si ještě vyžádají diskusi
Turecký návrh předpokládá, že Turci převezmou zpět všechny migranty, kteří se z jeho území od určitého data dostanou na řecké ostrovy. Opatření má být dočasné, odůvodněné je humanitárními ohledy a EU by je financovala. EU by ovšem měla z dotyčných ostrovů nejprve odvézt všechny migranty, kteří se na nich nyní nacházejí. Repatriací se tak má začít využívat až vůči lidem, kteří se na ostrovy dostanou od dohodnutého data.
Turci také předpokládají, že by na ostrovy Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos umístili potřebný počet svých styčných důstojníků, aby celá operace mohla hladce fungovat. Vztahy mezi Aténami a Ankarou jsou přitom dlouhodobě napjaté.
Turci se ve svém návrhu zmiňují také o rychlejším uvolnění víz do června letošního roku a o přípravě na rozhodnutí o otevření nových přístupových kapitol. Podle dosavadních záměrů by se měl až v říjnu zhodnotit pokrok v jednání mezi EU a Tureckem o uvolnění vízové povinnosti.
"Premiér Davutoglu přišel s novými tureckými návrhy. Je evidentní, že si ještě vyžádají obsáhlou diskusi," poznamenal vpodvečer z Bruselu na twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.
Dění na summitu jsme sledovali živě.
On-line
-
21:30
-
21:30
Řecko plánuje zajistit 17 400 nových ubytovacích míst pro uprchlíky do konce týdne, a to pro ty, kteří čekají na vstup do Makedonie na hraničním přechodu v Idomeni. Úřady se zároveň snaží přesvědčit masy uprchlíků, kteří uvízli v oblasti, aby přijali dočasné náhradní ubytování, dokud nebude jejich záležitost vyřízena
-
21:29
Turecko potřebuje kapacity Severoatlantické aliance a pomoc Evropské unie, aby se zabránilo proudu dalších uprchlíků směřujících přes Egejské moře dál do Evropy, řekl turecký premiér Davutoglu.
-
18:38
Maďarsko plánuje výrazné omezení finančních výdajů spojených se současnou uprchlickou vlnou a snížení počtu míst v zařízeních určených pro migranty. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zveřejněného vládního návrhu normy, která mimo jiné krátí lhůtu pobytu uprchlíků v táborech na maďarském území ze dvou na jeden měsíc.
-
18:06
Po společném obědě, kde turecký premiér své partnery s novými návrhy seznámil, nyní o věci diskutují unijní lídři už bez něj. Svůj pohled by mu následně měli oznámit na společné večeři. Summit se tak podle všeho protáhne.
-
17:47
"Premiér Davutoglu přišel s novými tureckými návrhy. Je evidentní, že si ještě vyžádají obsáhlou diskusi," poznamenal na twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.
-
17:33
-
17:01
V reakci na dokumentární pořad dánské stanice TV2 s názvem Mešity za závojem rozpustili muslimové v severodánském Aarhusu svou komisi pro šaríu, která rozhodovala, zda se páry podle islámského práva mohou rozvést. Pořad si již dříve podle serveru The Local vzal na mušku i místní kontroverzní mešitu, jejíž imám obhajoval ukamenování jako správný trest za nevěru.
-
16:23
Turecký premiér Ahmet Davutoglu požádal Evropskou unii o další tři miliardy eur (přes 80 miliard korun) do roku 2018 ke stejné částce, domluvené už loni v listopadu. Za intenzivnější tureckou pomoc s řešením evropské migrační krize žádá údajně také uvolnění vízové povinnosti do letošního června a otevření nových přístupových kapitol.
-
15:53
Na pět let do vězení poslal soud v Rostocku dva muže, kteří se pokusili v severním Německu podpálit ubytovnu pro uprchlíky. V zařízení bylo v době útoku 38 lidí, z toho 18 dětí. Oba muži se k činu přiznali, rozhodli se k němu, protože nesouhlasili s příchodem cizinců do Německa.
-
15:50
-
15:40
-
14:24
-
14:01
Francie kritizovala Turecko za páteční převzetí tureckého opozičního deníku Zaman. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault krok tureckých úřadů označil za nepřijatelný, podle prezidenta Françoise Hollandea musí Evropská unie zůstat bdělá k dodržování svobody slova v Turecku i přes její potřebu spolupracovat s Ankarou na omezení proudu migrantů do Evropy.
-
13:54
Maďarsko a Chorvatsko znovu otevřou tři železniční pohraniční přechody, které byly uzavřeny kvůli uprchlické krizi.
-
13:50
-
13:01
Francouzský prezident François Hollande zdůraznil, že je třeba, aby skutečně začal fungovat program přesídlování uprchlíků z Řecka a Itálie mezi ostatní země unie.
-
12:55
-
12:36
Evropská unie by měla upravit svůj rozpočet, aby měla dostatek peněz na řešení migrační krize. Je o tom přesvědčen šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který je také pro záložní plán, který počítá s přísnou regulací západobalkánské migrační trasy.
-
12:35
Německá kancléřka Angela Merkelová před dnešním summitem EU-Turecko zdůraznila potřebu spolupráce s Ankarou v oblastech jako je ochrana hranic či boj s nelegální migrací.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.