Svět protestoval proti hamižnosti firem a politiků. V Římě hořelo

Zahraničí
15. 10. 2011 15:05
Lidé po celém světě protestují proti vládním škrtům a korporacím.
Lidé po celém světě protestují proti vládním škrtům a korporacím.

V desítkách zemí po celém světě se v sobotu konaly demonstrace proti chování vlád a finančních kruhů v době ekonomické krize. Pořadatelé akce Jednotně za změnu světa (United for Globalchange) vyzvali k nenásilným protestům v 951 městech. Protest se konal i v Praze. Významnější násilné střety jsou zatím hlášeny z Říma.

Hnutí se inspirovalo kampaní "nespokojených", která začala na jaře ve Španělsku, a v poslední době organizátory povzbudila protestní kampaň na newyorském Wall Streetu, která zde trvá od 17. září. "Jednotně, společným hlasem dáme politikům a finančním elitám vědět, že o své budoucnosti budeme rozhodovat my," uvedli organizátoři na svých internetových stránkách.

V Evropě se podle všeho nejvíce demonstrovalo v Madridu, kde bylo pět mnohatisícových průvodů, které si daly sraz na náměstí Puerta del Sol, kde lidé demonstrovali již na jaře a kde nyní chtějí strávit noc.

Desetitisíce lidí se také sešly v Římě, kde na okraj poklidné demonstrace skupiny násilníků ničily a zapalovaly auta i vládní a další budovy. Zasáhla proti nim policie a nejméně jeden člověk byl zraněn.

Kolem 250 lidí protestovalo odpoledne v centru Prahy. Na demonstraci organizované hnutím Skutečná demokracie teď! vyslovili účastníci nesouhlas s vládní politikou, státním dluhem a korupcí. Zároveň podpořili podobné protestní akce v zahraničí.

V londýnském finančním centru City se shromáždilo kolem 800 "nespokojených". S policisty se střetlo několik demonstrantů, z nichž jeden byl zatčen. Nadšení přítomných vyvolal příchod australského spoluzakladatele serveru Wikileaks Juliana Assange, který je přišel podpořit při povolené vycházce v rámci svého domácího vězení a jehož server vzbudil pozornost zveřejněním důvěrných amerických diplomatických depeší. Domácí vězení Assangeovi nařídila britská justice, která zvažuje jeho vydání do Švédska, kde Assange čelí obvinění ze sexuálního násilí.

Asi 6000 lidí demonstrovalo před sídlem Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem na západě Německa. "Rozbijme diktaturu kapitalismu", "Spekulujete s naším životem" nebo "Prosázeli jste naši budoucnost" stálo na transparentech shromáždění, ve kterém podle AFP vedle řady mladých lidí byli i důchodci a rodiny s dětmi v kočárkách.

Do ulic se vydali lidé například také v Paříži, Haagu, Amsterodamu, Aténách, Bruselu, Stockholmu, Curychu, jihoafrickém Johannesburgu, australském Sydney či v Melbourne a na Novém Zélandu. Protesty byly i v asijských městech, například na Filipínách, v Jižní Koreji, v Hong Kongu či na Tchaj-wanu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ