Topolánek je pro novou smlouvu mezi EU a Ruskem

Zahraničí
23. 4. 2007 13:09
Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer hovoří s premiérem Mirkem Topolánkem.
Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer hovoří s premiérem Mirkem Topolánkem.

Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer hovoří s premiérem Mirkem Topolánkem.Myšlenku vypracování nové smlouvy o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a Ruskem v pondělí podpořil český premiér Mirek Topolánek ve Vídni. Na evropsko-ruském ekonomickém fóru, kterého se v rakouské metropoli účastní řada předních evropských i ruských politiků i hospodářských expertů, označil za klíčové posilování vzájemné odpovědnosti EU a Ruska za zachování bezpečnosti a míru ve světě.

Podobně jako další řečníci Topolánek konstatoval, že jak EU, tak Rusko procházejí v současné době dynamickými procesy vnitřních změn. EU je v období sebereflexe a hledání budoucí identity po rozsáhlém rozšíření, Rusko zase stále řeší otázku, zda v zemi rozvíjet standardní demokracii a tržní ekonomiku, nebo zda jít nějakou zvláštní cestou.

Přesto nebo právě proto je vhodná doba pro jednání o nové smlouvě, která by nahradila dosavadní z roku 1997, uvedl český premiér. Zároveň zdůraznil, že EU není v krizi a není důvod, aby s ní Moskva nejednala jako s celkem a snažila se ji rozdělit různými bilaterálními úmluvami.

Na druhé straně Česko rozvíjí i dvoustranné svazky s Ruskem na dlouhodobém a partnerském základě a vyvrcholením současné etapy bude návštěva prezidenta Václava Klause v Ruské federaci, prohlásil Topolánek.

Topolánek: Potřebujeme transparentní vztahy

Poukázal na to, že Rusko je významným obchodním partnerem EU, který je zejména klíčovým dodavatelem energetických surovin. Například pro ČR tvoří dodávky ropy a plynu z Ruska 82 procent veškerého dovozu z této země. "Máme zájem na tom, aby tyto dodávky byly stabilní a bezpečné, aby byly transparentní vztahy mezi odběrateli a dodavateli, aby existovala možnost přístupu k transportním kapacitám a standardní ochrana investic," zdůraznil Topolánek.

Současně označil za nezbytnou spolupráci při snižování emisí skleníkových plynů a rozsáhlé společné investice do bezpečné a efektivní výroby a přepravy energií. Řekl, že Česká republika podporuje vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO), stejně jako myšlenku vytvoření zóny volného obchodu mezi EU a Ruskem. Česko podle něj vítá i dohodu o zjednodušení vízového styku mezi EU a Ruskem a za určitých předpokladů nevylučuje ani úplné zrušení vízové povinnosti, řekl.

NATO poskytuje Rusku stabilitu hranic

Za důležité označil Topolánek další rozvíjení vztahů mezi Ruskem a NATO. Poukázal na to, že nejbezpečnější hranice sdílí Rusko právě se členskými státy aliance, což svědčí o tom, že NATO šíří směrem k Rusku stabilitu, nikoli bezpečnostní hrozby. Zdůraznil, že Česká republika je vůči Rusku plně transparentní i v otázce rozmístění některých prvků protiraketové obrany, a vyjádřil naději, že se podaří změnit dosud nepříznivou reakci Ruska k tomuto projektu.

Na vídeňském fóru zazněla i polemika o situaci v Rusku a o vztazích k němu. Polský expremiér Jerzy Buzek například prohlásil, že klíčové je, zda vztahy s Ruskem jsou ještě partnerské, nebo jsou v krizi. Litevský premiér Gediminas Kirkilas vyjádřil pochybnosti, zda vývoj v Rusku je ještě demokratický, a kritizoval politiku Moskvy vůči Kaliningradu.

Na porušování lidských práv v Rusku by se nemělo zapomenout

Rakouský kancléř Alfred Gusenbauer konstatoval, že díky růstu cen energetických zdrojů se v Rusku podařilo stabilizovat hospodářskou i politickou situaci a Moskva se zase hlásí mezi světové velmoci, tentokrát nikoli na základě ideologie, ale na základě ekonomické síly. Připomenul ale, že zůstávají výhrady k ochraně lidských práv, a řekl, že nová smlouva s Ruskem musí obsahovat tyto otázky, stejně jako bezpečnost jaderných zařízení, ekologické aspekty či zásady spolupráce s třetími zeměmi. Síla Ruska ale není hrozbou, Evropa může jen profitovat ze silného partnera, řekl Gusenbauer.

Ruští účastníci diskuse se často rozhořčeně bránili obviněním, že Rusko se nevyvíjí demokraticky a vrací se na cestu k carismu nebo k sovětské diktatuře, jak se často dočítají v západoevropském tisku. Poukazovali na to, že tak složité problémy jako Rusko neprožívala dosud žádná země, a je proto logické hledání zvláštních postupů a řešení i délka tohoto procesu. Vyzývali k posilování různorodých kontaktů v zájmu lepšího poznávání a překonání jednostranných pohledů.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavní byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ