Fipronil
Toxická vejce: Belgie věděla o látce už začátkem června
05.08.2017 17:10
Belgické úřady věděly o podezření na kontaminovaná vejce látkou fipronil už začátkem června, informovaly o něm ale poprvé až 20. července. Potvrdil to v sobotu belgický úřad pro kontrolu potravin. Podle mluvčí úřadu bylo rozhodnutí nezveřejnit informace o prvním podezření v souladu s evropskými předpisy. Německý ministr zemědělství dnes uvedl, že bude po belgických úřadech požadovat vysvětlení.
"Jeden belgický závod nás informoval, že může být problém s fipronilem," uvedla dnes mluvčí belgického úřadu pro kontrolu potravin (FASNK) Katrien Stragierová. Uvedla, že úřad o něm informoval až 20. července, protože chtěl nejprve shromáždit více informací tak, jak to podle ní stanoví evropské předpisy.
Další zemí, kde se látka fipronil ve vejcích objevila, se stalo 22. července Nizozemsko, kde ji tehdy našlo ve vejcích sedm firem. Poté se začaly objevovat případy také v Německu, kde je zaznamenaly téměř všechny spolkové země.
Znepokojení nad pozdní informací belgických úřadů vyjádřil v sobotu německý ministr zemědělství Christian Schmidt. Podle jeho mluvčí se ministr v pondělí spojí se svým belgickým protějškem a bude vyžadovat vysvětlení. Do Německa se dostalo nejméně 10 milionů kontaminovaných vajec, většinou z Nizozemska, ale také právě z Belgie.
Tento týden začaly Německo, Belgie a Nizozemsko stahovat z trhu miliony vajec kvůli možné přítomnosti fipronilu. V Belgii a Nizozemsku úřady kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase přistoupily k zavírání chovů. V Nizozemsku bylo dosud uzavřeno asi 180 drůbežích farem, kde byly stopy fipronilu nalezeny.
Česká Státní veterinární správa (SVS) ve čtvrtek oznámila, že bude namátkově kontrolovat vejce a kuřecí maso ze šesti evropských zemí, kde se přípravek fipronil mohl v chovech používat. Kromě Belgie, Německa a Nizozemska jde o Francii, Itálii a Polsko. Vejce z Belgie byla podle veterinární správy na českém trhu naposledy v dubnu a vejce z Nizozemska v květnu.
Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.