Německá kancléřka Angela Merkelová očekává na summitu zemí G20 v Hamburku složitá vyjednávání. Není podle ní jednoduché sladit různé postoje, věří však, že se rozdíly podaří překonat. Hostitelka summitu, který se uskuteční v pátek a v sobotu, to ve středu řekla v Berlíně před jednáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Hlava Číny ujistila Berlín o podpoře Pekingu a vyjádřila přání, aby se vzájemné vztahy dále prohloubily.
Merkelová a čínský prezident se v německé metropoli sešli už v úterý večer, kdy jednali především o bilaterálních vztazích a vyhrocené situaci kolem Severní Koreje. Na středečním obědě budou podle Merkelové mluvit hlavně o přípravě summitu G20. "Dát dohromady dvacet států a všechny jejich představy není úplně jednoduché," poznamenala kancléřka.
Merkelová věří, že se podaří překážky překonat, i když zatím neví, jak bude vypadat konečný výsledek. Její slova do jisté míry odrážejí obavy pozorovatelů, podle nichž není vůbec jisté, že se summitu velkých ekonomik podaří schválit závěrečnou deklaraci.
Příčinou obav je hlavně postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se zejména v otázkách ochrany klimatu a volného obchodu odlišuje od většiny ostatních zemí G20. Trump nedávno rozhodl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu a často také zmiňuje možnost zavést protekcionistická opatření.
I tyto postoje prezidenta USA stavějí do popředí spolupráci Německa a Číny, tedy zemí, které podporují jak pařížskou dohodu o klimatu, tak volný obchod. Stejný je i postoj evropských členských zemí G20. Čínský prezident, který už v úterý Berlín a Peking vyzval, aby převzaly větší zodpovědnost za dění ve světě, ve středu ujistil o čínské podpoře německé agendy pro summit.
Oba politici se rovněž shodli na tom, že by rádi prohloubili vzájemné vztahy v různorodých oblastech - od výzkumu vesmíru přes digitalizaci až po turistiku. Bavili se také o možnostech spolupráce v boji proti terorismu nebo při výstavbě infrastruktury ve třetích zemích.
Merkelová také vyjádřila přání, aby Evropská unie s Čínou brzy uzavřela investiční dohodu, na kterou by časem mohla navázat dohoda o volném obchodu. Za důležité označila i pokračování dialogu o lidských právech. Je podle ní nutné různým částem společnosti umožnit, aby mohly vyjádřit svůj názor.