Nejméně 50 mrtvých si vyžádala poslední vlna třeskutých mrazů, které v posledních dnech zasáhly Evropu. Jenom na Ukrajině umrzlo v posledních dnech osmnáct lidí, v Polsku od víkendu dvanáct. Kromě nich však v Polsku zemřelo sedm osob na otravu oxidem uhelnatým kvůli špatně seřízenému topení, uvedl polský rozhlas.
Řadu míst v Evropě zasáhly tuhé mrazy, v mnoha zemích meteorologové naměřili minus 20 až 25 stupňů Celsia. Sousední Polsko v pondělí hlásilo nejchladnější den letošní zimy, nízké teploty panují i na Slovensku. Z Bulharska, Srbska a Itálie bylo hlášeno silné sněžení, na mnoha místech byly naměřeny teplotní rekordy.
Podle agentury DPA umrzlo na Ukrajině při teplotách kolem minus 20 stupňů jen v noci na pondělí šest lidí. Během posledních tří dnů bylo více než 400 lidí na Ukrajině s omrzlinami ošetřeno v nemocnicích. Po celé zemi bylo otevřeno kolem 1500 místností, kde se potřební lidé mohou ohřát a dostat zdarma jídlo a pití. Na Ukrajině zůstalo zavřeno mnoho škol a školek.
Také v Polsku jen v noci na pondělí zemřelo kvůli mrazům pět lidí. Policie ve zvýšené míře kontroluje zahrádkářské osady a opuštěné pozemky, kde se často zdržují bezdomovci a opilci - tedy nejohroženější osoby. V Polsku v pondělí meteorologové zaznamenali rekordní mráz minus 27 stupňů Celsia ve vesničce Stuposiany, která leží na jihovýchodě země v pohoří Bieszczady (Bukovské vrchy). Velice chladno bylo i na baltském pobřeží.
Šest obětí mrazů hlásí rovněž Bulharsko, po čtyřech Litva a Rumunsko, tři Srbsko a po jedné Slovensko a Rakousko. Například v Rumunsku dosáhly teploty minus 25 stupňů a polovina obyvatel průmyslového města Galac byla v pondělí ráno kvůli zamrzlým čerpadlům bez pitné vody.
Studený vzduch proudí z Ruska
Příčinou třeskutých mrazů je podle odborníků oblast vysokého tlaku vzduchu nad severem západní Sibiře, která má za následek proudění studeného vzduchu z Ruska na západ. Na Sibiři panují teploty okolo minus 45 stupňů, v noci to bylo i minus 54 stupňů. Školy zde zůstaly zavřené a energetické firmy hlásí rekordní spotřebu plynu. Podle agentury Interfax to jsou denně dvě miliardy kubických metrů, což je srovnatelné s roční spotřebou Bulharska.
Tuhé mrazy panují také na sousedním Slovensku, zejména v regionech na severu a východě země, kde v pondělí ráno teploměry ukazovaly mezi minus 15 a minus 22 stupni Celsia. Počasí si už i zde vyžádalo první oběť: podle záchranářů dnes podlehl podchlazení muž v Nižné Šuňavě poblíž Popradu, informoval server Topky.sk. Meteorologové kvůli chladnému počasí vydali výstrahu prvního stupně.
Na západě Srbska zemřeli v noci ze soboty na neděli tři lidé a přívaly sněhu zde postihly dopravu a přerušily dodávky elektřiny. Devětačtyřicetiletou ženu nalezli mrtvou silničáři, když odklízeli sníh v regionu Valjevo asi 80 kilometrů od metropole Bělehradu. Dva muži přišli o život ve stejném regionu, jeden byl nalezen blízko svého domu, další umrzl ve svém domě. Sněžení již ustalo, přetrvávají však velmi nízké teploty, které ve středním Srbsku klesají až na minus 20 stupňů Celsia.
V Itálii husté sněžení zastavilo dodávky elektřiny pro asi 9000 lidí zejména v Alessandrii a Asti. Vrstvy nového sněhu zkomplikovaly dopravu a italská média hlásila, že školy v Turíně zůstaly zavřené.
Mrazy potrvají do konce týdne
Rekordní mrazy hlásí rovněž bulharská metropole Sofia a dalších 15 bulharských měst, vyhlášen byl druhý stupeň výstrahy. Teploty pohybující se na minus 24 stupních zde zaznamenali naposledy před 50 lety, informovala agentura DPA. V zemi zůstalo zavřeno víc než 170 škol, z toho 129 kvůli epidemii chřipky a 44 kvůli špatnému topení.
Velmi nízké teploty zaregistrovali meteorologové i v Německu, kde se největší mrazy očekávají od středy. Podle serveru Welt Online se lidé musejí připravit na teploty minus 25 až 30 stupňů.
S mrazivým počasím počítají meteorologové až do konce týdne. Minulou zimu silně mrzlo zejména v prosinci.
Tuhé mrazy si v Evropě už vyžádaly nejméně 50 mrtvých
Zahraničí
30. 1. 2012 17:30
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia