Tusk navrhl, aby byl šéfem Evropské komise socialista

Zahraničí
30. 6. 2019 14:45
Donald Tusk.
Donald Tusk.

Předseda Evropské rady Donald Tusk v neděli předložil europoslancům návrh na obsazení vrcholných postů v Evropské unii. Nástupcem Jean-Claudea Junckera v čele Evropské komise by se podle něj měl stát sociální demokrat, informovala s odvoláním na zdroje z jednání agentura DPA. Obsazením nejvyšších postů v EU se budou v neděli v Bruselu na mimořádném summitu zabývat také šéfové států a vlád evropské osmadvacítky.

Tusk podle zdroje DPA na schůzce s předsedy frakcí Evropského parlamentu o konkrétních jménech nehovořil. Pokud by ale funkci předsedy Evropské komise skutečně získali socialisté, zřejmě by nominovali Nizozemce Franse Timmermanse. Podle agentury DPA by Evropská lidová strana, která má nejvíce europoslanců, mohla získat post předsedy Evropského parlamentu a šéfa unijní diplomacie. Jeden z nich by mohl obsadit Manfred Weber.

Konzervativec Weber byl přitom původně žhavým kandidátem na předsedu Evropské komise. V pátek ale německý list Die Welt informoval, že se představitelé části unijních zemí, kteří se sešli na summitu G20 v japonské Ósace, dohodli, že tento Němec v čele EK neusedne.

Zástupce třetí nejsilnější europarlamentní frakce - liberálů z Obnovy Evropy - by podle návrhu mohla získat po Tuskovi funkci šéfa Evropské rady.

Agentura DPA upozornila, že Tuskův návrh na obsazení postů v čele evropských institucí je pouhým výchozím bodem pro jednání. V neděli večer se v Bruselu sejdou šéfové států a vlád EU, kteří chtějí personální otázky vyřešit.

Překážka na obzoru

S Timmermansem v čele Evropské komise by mohli mít problém například země visegrádské čtyřky, tedy ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Její premiéři se v pátek na setkání v Praze shodli, že by do čela EK neměl získat většinu žádný z lídrů stran do nedávných eurovoleb. Právě Timmermans byl přitom hlavním kandidátem socialistů. Překážkou by mohla být také kritika, kterou si od dosavadního místopředsedy Evropské komise Timmermanse vysloužily některé země východní části EU kvůli nedodržování pravidel právního státu. Mezi kritizovanými zeměmi bylo například Polsko, Maďarsko či Rumunsko.

Německá kancléřka Angela Merkelová v sobotu po summitu G20 v Ósace řekla, že takzvaní spitzenkandidáti jsou "každopádně součástí řešení". Kromě premiérů V4 princip hlavních kandidátů odmítá například i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Kromě předsedy Evropské komise, Evropské rady, Evropského parlamentu a vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku se v neděli bude hledat vhodný kandidát i do čela Evropské centrální banky. Uchazeči se hledají nejen podle příslušnosti k jednotlivým politickým frakcím, ale ve snaze zachovat rovnováhu i podle pohlaví a zeměpisných oblastí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ