Účast na konferenci v Jaltě už odřeklo sedm prezidentů

Zahraničí
3. 5. 2012 11:07
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Už sedm evropských prezidentů odmítlo účast na summitu o evropské integraci, který ukrajinský prezident Viktor Janukovyč pořádá koncem příštího týdne v Jaltě na Krymu. Podle zpráv ukrajinského tisku se k dosavadním pěti státníkům, kteří do Jalty nepřijedou, přidali chorvatský prezident Ivo Josipović a estonský prezident Toomas Hendrik Ilves.

Bojkotovat takzvaný středoevropský summit se už dříve rozhodli prezidenti Česka, Německa, Rakouska, Itálie a Slovinska. Někteří z nich své rozhodnutí otevřeně zdůvodnili represemi proti vůdkyni ukrajinské opozice Juliji Tymošenkové, jiní podle agentury Unian zvolili "tradiční diplomatickou výmluvu s odkazem na náročný pracovní program".

Jaltský summit se uskuteční 11. a 12. května a podle původních představ pořadatelů se ho měli zúčastnit prezidenti či premiéři prakticky všech středoevropských a východoevropských států. Zdroje z ukrajinského ministerstva zahraničí novinářům sdělily, že Kyjev stále počítá s účastí nejvyšších představitelů nejméně deseti zemí - Litvy, Rumunska, Bulharska, Albánie, Makedonie, Černé Hory, Moldavska, Polska, Srbska a Slovenska.

Stanovisko ostatních evropských partnerů Ukrajina kritizuje a protestuje jak proti odvolávání účasti na jaltské konferenci, tak i proti hlasům volajícím po bojkotu evropského fotbalového šampionátu, který země pořádá spolu s Polskem. Mluvčí ukrajinské diplomacie nedávno kritický postoj evropských zemí označil za recidivu metod studené války.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační obrázek

Hrozba pro evropské zemědělství: Japonský brouk se šíří severem Itálie

Zahraničí
2. 8. 2026
Vojáci španělské armády a příslušníci Guardia Civil stojí na stráži, zatímco se migranti vrací do Maroka ze španělské enklávy Ceuta

U Ceuty roste nová bariéra na moři, Španělsko čelí ohlasům na masivní přechod hranice

Zahraničí
1. 8. 2026

Itálie dočasně uzavřela schengenský prostor pro Španělsko, uvedlo ministerstvo

Zahraničí
1. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ