Evropská unie by měla vzhledem k silnému napětí mezi Západem a Ruskem zvážit uvalení sankcí také na německého exkancléře za sociální demokracii (SPD) Gerharda Schrödera, který nyní zasedá v dozorčí radě společnosti Nord Stream a ruského energetického koncernu Rosněfť. V rozhovoru s deníkem Bild to řekl ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Německá vláda se dnes postavila proti takovým úvahám.
"Je důležité, aby byly sankce nejen proti členům ruské vlády a ruským státním podnikům, ale také proti těm, kteří v zahraničí prosazují Putinovy projekty," řekl Klimkin. Podle něj je Schröder pro ruského prezidenta Vladimira Putina "celosvětově nejdůležitějším lobbistou", a proto by měla EU zvážit, co v tomto případě může učinit.
Schröder zamířil po odchodu z funkce německého kancléře v roce 2005 ke společnosti Nord Stream, která chystá vybudování dálkového plynovodu z Ruska přes Baltské moře přímo do Německa. Většinový podíl má ve firmě Gazprom.
Projekt ostře kritizuje Kyjev, protože prý má Rusku umožnit export plynu přímo do západní Evropy, aniž by k němu měla přístup Ukrajina jakožto tranzitní země. Od roku 2017 je Schröder rovněž šéfem dozorčí rady ruského energetického koncernu Rosněfť. Také loni mu prezident Miloš Zeman udělil Řád bílého lva.
Spolková vláda uvalení sankcí vůči exkancléři kvůli jeho ruskému angažmá odmítá. "Spolková vláda ani spolková kancléřka nevidí žádný důvod k úvahám tohoto druhu," sdělil dnes oficiální stanovisko vlády její mluvčí Steffen Seibert.
Elmar Brok, expert na zahraniční politiku Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, však Bildu řekl, že je skandální, že bývalý spolkový kancléř nyní zastupuje zájmy Putina. "A je neuvěřitelné, že to dosud zůstalo bez důsledků ve veřejné diskusi," prohlásil Brok.
Poslanec za opoziční Zelené Cem Özdemir řekl, že Schröder "zmutoval na Putinova propagandistu".