Ukrajinský šéfredaktor požádal v Rakousku o politický azyl

Zahraničí
1. 2. 2018 16:21
Rakouská vlajka.
Rakouská vlajka.

Šéfredaktor ukrajinského zpravodajského serveru strana.ua Ihor Hužva požádal v Rakousku o politický azyl. Na rozdíl od Ukrajiny se v alpské republice může spolehnout na to, že jeho život bude ochráněn. Na Ukrajině byl Hužva loni zadržen kvůli údajnému vydírání poslance.

"Na Ukrajině nemohu počítat se spravedlivým soudem, ani s ochranou svých práv a svobod, ani s ochranou svého života," uvedl Hužva. Rakousko mu podle něj jako neutrální země poskytne bezpečí a jeho odchodem z Ukrajiny zůstane zachována i nezávislost redakce serveru strana.ua.

Loni v létě byl Hužva kvůli údajnému vydírání jednoho z ukrajinských poslanců zadržen, tajná služba přitom prohledala i redakci internetových novin, kterou vedl. Novinář, který obvinění odmítá a označuje je za politicky motivovaná, se dostal z vazby na kauci.

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch ve své poslední zprávě Kyjev kritizovala. Vláda podle ní pod záminkou boje s protiukrajinskou propagandou a ruským vlivem podniká kroky směřující k omezení svobody slova.

Autor: ČTK , DPAFoto: , pixabay.com/Fachdozent

Další čtení

ilustrační foto

Brusel znovu kvůli dronům uzavřel letiště. Tajné služby viní Rusko

Zahraničí
7. 11. 2025

Kvůli shutdownu omezí v USA provoz 40 letišť, mimo jiné v New Yorku či Chicagu

Zahraničí
6. 11. 2025
ilustrační foto

Soud nařídil Trumpovi vyplatit potravinovou pomoc chudým. V plné výši

Zahraničí
Aktualizováno: 7. 11. 2025 00:05

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ